Kiedy po urlopie wracasz do pracy, której nie znosisz

Urlopy dostarczają bardzo potrzebnej przerwy od pracy, w czasie której możemy się zrelaksować i uciec od codziennego stresu. Jednak powrót z wakacji nie dla wszystkich jest łatwy. Jedni mogą czuć się pełni energii, a inni ze smutkiem i bez zapału wracają do pracy, której nie lubią. Eksperci monsterpolska.pl radzą – to dobry moment na zmianę pracy.

„Pracownicy, którzy po długim, zasłużonym wypoczynku wracają do pracy zdołowani, bez energii do działania i mają problemy ze wstawaniem rano, powinni zastanowić się, co jest tego bezpośrednią przyczyną. Być może to nie jest tylko chwilowa tęsknota za błogim lenistwem, która za kilka dni minie, gdy tylko przestawimy się na tryb pracy. Może to być znak, że czas zmienić pracę” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl, i dodaje: „Zamiast kumulować negatywne myśli o aktualnej pra cy, skoncentruj się na konstruktywnym działaniu, by znaleźć nową, lepszą posadę”.

Stwórz swoje CV w Internecie: Ten łatwy krok możesz wykonać nawet podczas lunchu pierwszego dnia po powrocie do pracy. Wstaw najaktualniejszą wersję swojego życiorysu do baz na portalach kariery, tj. monsterpolska.pl. Dzięki temu pracodawcy łatwo i szybko będą mogli Cię odnaleźć – kto wie, być może propozycja nowej pracy sama do Ciebie przyjdzie?

Przejrzyj oferty: W zdobyciu motywacji do poszukiwania pracy może pomóc Ci przejrzenie ofert na portalach z ogłoszeniami. Zobacz, jak wiele z nich spełnia Twoje kryteria. Nowe możliwości stoją przed Tobą otworem, a pozytywne nastawienie pomoże Ci przetrwać czas po powrocie z urlopu.

Opracuj plan: Naszkicuj oś czasu z małymi celami, które postawisz sobie w najbliższym czasie. Zaplanuj, że – przykł adowo – codziennie poświęcisz godzinę na przeglądanie ofert pracy, doszkalanie języka obcego czy zrobienie internetowego kursu. Wyznacz sobie terminy i nie zapomnij odpowiednio wynagrodzić sobie sukcesów.

Odkryj swoje zalety: Lista umiejętności i wyróżniających Cię cech pomoże Ci podnieść pewność siebie i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą. Poproś przyjaciela, aby pomógł Ci zrobić taką listę – może podpowie coś, o czym nie miałeś pojęcia.

Odśwież list motywacyjny: Posługując się listą mocnych stron, spróbuj podkreślić, co czyni Cię wyjątkowym. Pokaż, czym się wyróżniasz – np. potrafisz rozwiązywać problemy lub generować przychody – to kluczowe, aby przyciągnąć uwagę rekruterów.

Bądź swoim własnym detektywem: Sprawdź ustawienia prywatności na wszystki ch swoich kontach w portalach społecznościowych i upewnij się, że Twój wizerunek w sieci jest w pełni profesjonalny. Większość pracodawców sprawdza kandydatów w Internecie, dlatego najpierw sam sprawdź, czego mogą się o Tobie dowiedzieć.

Użyj swoich kontaktów: Przypomnij sobie, kto z Twoich znajomych z branży ma udział w podejmowaniu decyzji lub może Cię polecić. Prześlij mu koniecznie swoje CV i list motywacyjny, a być może uda mu się coś zdziałać w Twojej sprawie.

Nie poddawaj się: Powrót do niesatysfakcjonującej pracy z urlopu może być dołujący, ale nie możesz tracić nadziei na polepszenie sytuacji. Z odrobiną szczęścia, następnym razem nie będziesz mógł doczekać się powrotu do pracy z wakacji.

 

źródło: Monster Polska