Zapraszamy do udziału w projekcie "Zwolnieni z teorii"

Właśnie wystartowały zapisy do drugiej edycji Zwolnionych z Teorii, olimpiady która ma na celu zwiększenie skuteczności studentów w prowadzeniu projektów na światowym poziomie oraz zachęcenie ich do aktywności społecznej.
Do programu mogą się zgłosić wszyscy studenci, którzy chcą zdobyć praktykę potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie projektu społecznego zmieniającego na lepsze lokalne otoczenie.
Jak pokazują statystyki Eurostat co piąty młody człowiek w Polsce jest bezrobotny – 21,1% osób poniżej 25 roku życia pozostaje bez pracy. I chociaż sytuacja na rynku pracy nieznacznie się poprawiła w porównaniu z ubiegłym rokiem to nadal ten odsetek jest na dramatycznym poziomie.
 
Aby zwiększyć szanse na bezproblemowe znalezienie pracy po zakończeniu edukacji młodzi ludzie powinni podjąć aktywne działania w tym kierunku już podczas studiów, a nawet w trakcie nauki w liceum czy technikum. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi ogólnopolska olimpiada Zwolnieni z Teorii, gdzie zadaniem uczestników jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Program ma na celu rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami.
 
Uczestnicy tworzący 3-10 osobowe zespoły wspólnie szukają pomysłu na najciekawsze działanie, a następnie przy wsparciu ze strony organizatorów programu wcielają je w życie. Każdy z uczestników olimpiady, który ukończy swój projekt otrzymuje certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. W programie mogą wziąć udział studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Niezobowiązującej rejestracji należy dokonać do 30 listopada 2015 r. na stronie www.zwolnienizteorii.pl. Czas na realizację projektów zespoły mają do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. odbędzie się Wielki Finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty przeprowadzone w tej edycji.
„Studenci już organizują projekty w organizacjach studenckich, kołach naukowych, czasami na stażach. Chcemy dać im okazję, by nauczyli się zarządzać zmianą bardziej skutecznie, w zgodzie z międzynarodowym kanonem zarządzania projektami”. - mówi Paula Bruszewska, twórczyni Zwolnionych z Teorii – „Liczymy, że w tym roku ich głowy pełne pomysłów przełożą się na realne działania przynoszące korzyści lokalnym społecznościom oraz im samym”.
 
W pierwszej edycji programu udział wzięło ponad 7 tys. uczniów z 1 tys. szkół z całej Polski, realizując w sumie 339 projektów, na które poświęcili łącznie ponad 700 tys. godzin. Beneficjentami zrealizowanych projektów było około 0,5 miliona osób.
Zapisy do drugiej edycji programu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych wystartowały we wrześniu, wraz z początkiem roku szkolnego. W ciągu zaledwie miesiąca do udziału w olimpiadzie zgłosiło się ponad 1500 osób.
Osoby biorące udział w olimpiadzie mogą zdobyć certyfikaty sygnowane przez Project Management Institute R.E.P., potwierdzające zdobyte doświadczenie i wiedzę o najważniejszych elementach zarządzania projektami. Studenci mogą się ubiegać aż o trzy dyplomy.
Poza certyfikatem Project Management Principles (przeznaczonym dla osób realizujących pierwszy projekt, ubiegających się o pierwszą pracę) oraz Project Management Fundamentals (świadczącym o poznaniu bardziej zaawansowanych narzędzi, z których można korzystać w pracy czy podczas zakładania własnej firmy) mogą oni ubiegać się również o certyfikat Project Management Advanced Training (PMAT). Jest on przeznaczony dla osób, które chcą realizować projekty na światowym poziomie i planują karierę menadżera, niedostępny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 
 
Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt został uhonorowany licznymi nagrodami oraz cieszy się poparciem uznanych osobistości świata biznesu, mediów i organizacji społecznych. W Kapitule olimpiady zasiadają m.in. Marian Owerko, Jerzy Baczyński, Anda Rottenberg czy Jerzy Koźmiński.

 

Więcej informacji: www.zwolnienizteorii.pl.