Euro - ratunek czy katastrofa?

Aktualności
Fundacja Koncept Europa i Komisja Europejska zapraszają na konkurs z okazji 10. rocznicy wprowadzenia euro

Jesteś studentem? Interesujesz się integracją europejską? Weź udział w konkursie Fundacji Koncept Europa i Komisji Europejskiej! Wybierz jeden z tematów, napisz esej o przyczynach kryzysu w UE i przekonaj nas, jak powinno się z nim walczyć. Do wygrania laptopy, tablety, aparaty cyfrowe i wiele innych, atrakcyjnych nagród.

Termin nadsyłania prac upływa 16 marca.

Organizatorami konkursu są Fundacja Koncept Europa (wydawca portalu UniaEuropejska.org) oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Konkurs związany jest z, przypadającą w tym roku, 10. rocznicą wprowadzenia euro do obiegu gotówkowego. W pierwszym, uczestnicy będą pisali esej naukowo-publicystyczny na temat integracji, w którym broniliby jednej z dwóch tez na temat europejskiej integracji walutowej, które ścierają się ostatnio w dyskusji na temat zawirowań w strefie euro:

1. Nie będzie Unii Europejskiej bez wspólnej waluty. Obecne problemy w strefie euro wynikają z niedostatecznego poziomu integracji państw tworzących strefę. Jedyny sposób na wyjście z kryzysu to wejście na wyższy poziom współpracy gospodarczej i politycznej.

2. Integracja walutowa to największy błąd Unii Europejskiej, a samo euro jest czynnikiem destabilizującym i staje się przyczyną sporów między państwami strefy oraz między strefą a pozostałymi krajami UE. Recepta na kryzys to powrót do walut narodowych i wzmocniona integracja w pozostałych dziedzinach.

W drugim etapie konkursu znajdą się autorzy 5 najlepszych prac. Finał odbędzie się w warszawskiej siedzibie Komisji Europejskiej i będzie polegał na kilkuminutowej prezentacji swojego eseju oraz na dyskusji finalistów, moderowanej przez eksperta.

Na ocenę końcową i ostateczną klasyfikację złożą się punkty przyznane za esej oraz za prezentację i dyskusję (maksymalnie 70 punktów za esej i maksymalnie 30 za debatę finałową). W charakterze gości, na debatę finałową zostaną zaproszeni również uczestnicy, którzy zajmą miejsca 6-10 w pierwszym etapie konkursu.

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 16 marca 2012 r. Prace należy wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: