Sobota, 19 września 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Wiadomości / Stypendia i granty / Program Aktywizacja dla młodych przedsiębiorców

Program Aktywizacja dla młodych przedsiębiorców

Program Aktywizacja rzuca koło ratunkowe małym przedsiębiorcom. Organizatorzy udostępniają im różnorodne aplikacje on-line, które ułatwiają wkroczenie do świata biznesu. Projekt działa już ponad rok, a chętnych wciąż przybywa. Do programu można wejść w każdej chwili i bez żadnych zobowiązań.

 

paProgram Aktywizacja powstał w lutym 2010 r. z inicjatywy Dolnośląskiej Grupy Wspierania Biznesu oraz serwisu księgowości internetowej wfirma.pl.

– Jestem od 1993 r. właścicielem biura rachunkowego i znam doskonale problemy mikro przedsiębiorców. Dla każdej nowo powstałej firmy pierwszy rok działalności jest kluczowym okresem. W tym też okresie potrzebuje ona wsparcia. Najodpowiedniejszym wsparciem jest umożliwienie redukcji stałych obciążeń. Zauważył to również rząd, wprowadzając dwuletnią ulgę związaną z wysokością opłat wynikających z obowiązku ubezpieczenia się przedsiębiorców – mówi Andrzej Lazarowicz, Prezes Dolnośląskiej Grupy Wspierania Biznesu. 

Przewodnim założeniem programu jest udzielenie wsparcia młodym przedsiębiorcom, którzy stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu własnej firmy lub dopiero planują jej założenie. – Wspierając mikro przedsiębiorstwa przyczyniamy się do budowy dobrobytu w Polsce – zapewnia Andrzej Lazarowicz.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do studentów lub świeżo upieczonych absolwentów wyższych uczelni oraz do osób bezrobotnych. – Program kierujemy do każdej osoby fizycznej, która otwiera, otworzyła lub ma zamiar otworzyć działalność gospodarczą – dodaje Andrzej Lazarowicz.

Wsparcie polega na stworzeniu młodym przedsiębiorcom warunków do samodzielnego funkcjonowania ich firmy w strefie finansów poprzez darmowe udostępnienie aplikacji on-line do prowadzenia księgowości internetowej oraz zarządzania sprzedażą firmy, które w dużej mierze obniżają koszty związane z obowiązkami przedsiębiorstw wobec Skarbu Państwa.

– Dzięki udostępnionym za darmo narzędziom informatycznych on-line przedsiębiorca nie musi wydawać pieniędzy na oprogramowanie wspomagające firmę. A korzystanie z księgowości internetowej pomaga mu oszczędzić na opłatach związanych z obsługą księgową. Oszczędności średnio sięgają około 5 tys. zł – opowiada Andrzej Lazarowicz.

W czerwcu do programu dołączył tysięczny beneficjent. Chętnych wciąż przybywa, bo w programie można wziąć udział w każdej chwili i bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Taki program to idealny start dla osób, które borykają się z urzędową biurokracją, zwłaszcza jeśli chodzi o trudno dostępne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie dość, że pomaga odnaleźć się w skomplikowanym świecie księgowości, to jeszcze pozwala zaoszczędzić pewne sumy pieniędzy. Co jest niezwykle ważne, gdy przedsiębiorstwo zaczyna dopiero raczkować. Każdy zaoszczędzony grosz może mieć diametralne znaczenie.

– Blisko dwa lata temu byłam osobą bezrobotną. Żałuję, że wtedy nie było takiego programu, chętnie wzięłabym w nim udział. Zwłaszcza, że teraz ciężko o jakiekolwiek dotacje na rozpoczęcie działalności. Za dużo chętnych. Poza tym ja, jako lekarz nie odnajduję się w księgowości. Taki program na pewno pomógłby mi w oponowaniu tej skomplikowanej dziedziny – mówi Małgorzata Piotrowska, wrocławska lekarka.

Sama procedura uczestnictwa w Programie nie jest skomplikowana. – Przedsiębiorca w ciągu trzydziestu dni od daty rozpoczęcia działalności zgłasza się do serwisu wfirma.pl z prośbą o kod aktywujący usługę. Kod uprawnia go do korzystania z wszelkich zasobów systemu łącznie ze wsparciem merytorycznym specjalistów przez okres dwunastu miesięcy bez żadnych zobowiązań – tłumaczy Andrzej Lazarowicz.

– Program Aktywizacja bardzo mi pomógł. Pomoc wiązała się ze zmniejszeniem pa2wydatków, które, jak wiadomo na początku prowadzenia firmy, są bardzo duże. Wciąż prowadzę księgowość w programie wfirma.pl i jak najbardziej polecam go innym. Wcześniej orientowałem się na rynku takich aplikacji i muszę przyznać, że ten zawiera wszystko, co jest dla mnie niezbędne – opowiada Artur Jaworski, uczestnik Programu Aktywizacja.

Ponadto w Programie Aktywizacja biorą udział nie tylko młodzi przedsiębiorcy, ale także pewne instytucje publiczne, jak np. Biura Karier funkcjonujące przy polskich uczelniach. Partnerami programu są już, m.in.: Uniwersytet w Białymstoku, Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Gdański, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu. A to tylko nieliczni z nich. Organizatorzy stale zachęcają takie instytucje, uczelnie i inne przedsiębiorstwa od dłuższego czasu związane z biznesem do rozpowszechniania idei programu.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na: http://www.facebook.com/ProgramAktywizacja.

Agnieszka Vincenc