Czy pierwsza praca się opłaca?

W imieniu Zespołu Parlamentarnego „Polska 2.0” oraz posła Wincentego Elsnera, przewodniczącego zespołu, zapraszamy Państwa na debatę „Czy pierwsza praca się opłaca?”, organizowaną w ramach letniego cyklu debat, konferencji i spotkań „Polska 2.0 – Twój Sejm”.

Czy pierwsza praca się opłaca?

Chyba każdy absolwent (lub student/uczeń, bo coraz częściej młodzi ludzie szukają zatrudnienia już w czasie nauki) zadaje sobie to pytanie.
Co ma do wyboru?

A) śmieciówki lub umowy o pracę – co tak naprawdę jest lepsze dla młodego człowieka? Czy śmieciówki należałoby zlikwidować, czy przeciwnie, dzięki nim większość młodych w ogóle ma jakiekolwiek szanse na zatrudnienie? A może należy je ozusowić?

B) otworzenie własnego biznesu. Jakie przeszkody spotyka na swojej drodze początkujący przedsiębiorca w Polsce? Co młodzi sądzą o pomyśle „firmy na próbę”? Jak w praktyce ( i czy w ogóle) działają akademickie inkubatory przedsiębiorczości? Jak można zachęcać młodych do rozkręcania własnych biznesów? Czy własna firma to dobra alternatywa dla etatu, czy jednak bardziej ryzykowna?

C) staże i praktyki – czy służą cynicznemu wykorzystywaniu darmowej siły roboczej, czy należy je traktować jako okazję do nabycia „cennego doświadczenia”? Czy należy wprowadzić obowiązek odpłatności za staże i praktyki? Czy to pomogłoby młodym na rynku pracy, czy tylko zniechęciło pracodawców do ich zatrudniania?

D) emigrację – coraz więcej młodych w ogóle nie chce żyć i pracować w Polsce (w jednym z badań przyznało się do tego 70% maturzystów). Dlaczego tak się dzieje? Co należy zrobić, aby to zmienić?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem do dyskusji!
Jeśli stawiasz właśnie pierwsze kroki na rynku pracy, jeśli już niedługo cię to czeka, jeśli ten etap dawno już jest za Tobą, ale chcesz podzielić się swoim doświadczeniem i przemyśleniami, jeśli jesteś pracodawcą, jeśli jesteś pracownikiem – PRZYJDŹ i porozmawiaj z nami!

GDZIE? W Sejmie RP – numer sali oraz budynku podamy wkrótce, jeśli tylko wyrażą Państwo chęć uczestnictwa w debacie.
KIEDY? W środę 6 sierpnia br. w godzinach 14:00 – 16:00.
JAK MOŻNA SIĘ ZAPISAĆ? Prosimy o wysyłanie zgłoszeń zawierających imię i nazwisko na adres twojsejm@gmail.com do środy 6 sierpnia do godziny 11:00.
Wszystkie osoby, które wyślą zgłoszenie, zostaną wpisane na listę.
UWAGA! Nie będzie konieczności zgłaszania się do Sejmowego Biura Przepustek – wystarczy przyjść do Sejmu przed godziną 14:00 i kierować się w stronę wejścia do odpowiedniego budynku (jego numer prześlemy wkrótce). Tam będzie czekała lista - po okazaniu dokumentu tożsamości zostaną Państwo wpuszczeni i pokierowani w stronę odpowiedniej sali.