Twój sposób na studia AEGEE

Pierwszy semestr studenckiego życia za nami. Okrzepliśmy już w nowym towarzystwie i często równie nieznanym mieście. Wiemy dokładnie od kogo pożyczyć dobre notatki, z kim przegadać nudny wykład i co kryje się pod hasłem „sesja”. To, czego jeszcze wielu z nas nie wie, to jak wykorzystać cały swój potencjał poza własnym wydziałem i aktywnie przeżyć studia.

Studiować można na wiele sposobów. Twój wymarzony kierunek możesz traktować jako drabinę do kariery i przez najbliższe kilka lat za wszelką cenę starać się utrzymać jak najlepsze wyniki w nauce.  Egzaminy zdasz najpóźniej w pierwszym terminie i z ciekawością będziesz dopytywać znajomych, co to właściwie jest ta „poprawka”. Możesz też wyrwany z pod klosza traktować studia jako idealną okazję do kilkuletniego imprezowania. Od pierwszego października zaczną się liczyć dla ciebie tylko free hours i godziny odjazdów pierwszych porannych autobusów, a każdy „studencki” czwartek stanie się twoim osobistym świętem.

Oczywiście znajdą się i tacy, którzy umiejętnie połączą oba te sposoby, idealnie wyważając granicą między nauką i zabawą. Jednak bez względu na to, do której z kategorii ludzi należysz, w twoim studenckim życiu nadejdzie czas, kiedy zauważysz pustkę. Dojdziesz do wniosku, że brakuje ci miejsca, w którym mógłbyś rozwijać swoje pasje i zrealizować wszystkie pomysły, które od jakiegoś czasu gromadzą się w twojej głowie. Tu z pomocą przychodzą organizacje studenckie, czyli środowiska skierowane do ludzi chcących działać i najbardziej efektywnie wykorzystać czas swoich studiów.

Do wyboru, do koloru

W Warszawie istnieje kilkadziesiąt organizacji studenckich. Niektóre z nich są przyporządkowane konkretnym uczelniom i zrzeszają np. tylko studentów kierunków technicznych, inne to organizacje interdyscyplinarne i mogą się do nich zgłosić wszyscy, bez względu na wybrany kierunek studiów. Miejsca te różni też cel i podejście do członków organizacji. Jedne skupiają się na karierze i począwszy od kilkustopniowej rekrutacji, której nie powstydziłyby się największe korporacje, wciągają cię w wir projektów i zadań, które mają wypełnić twoje przyszłe CV. Inne koncentrują się na aspektach towarzyskich, wspólnych wyjazdach i sposobach, jak miło spędzić wspólnie czas wolny.

Jedną z warszawskich organizacji, zrzeszającą studentów i absolwentów wszystkich uczelni jest AEGEE-Warszawa. Stowarzyszenie funkcjonuje w dwóch typach grup: roboczych i projektowych. Jeżeli twoje zainteresowania wiążą się z działkami takimi jak: PR – public relations, FR – pozyskiwanie funduszy, czy HR – zasoby międzyludzkie, to z pewnością rozwiniesz skrzydła w jednej z powyższych grup roboczych.  A może masz ochotę na stworzenie własnego projektu, ale nie wiesz jak ugryźć ten temat? Skąd wziąć ludzi, pieniądze i jak wprowadzić go w życie? W takim razie możesz dołączyć do jednej z istniejących grup projektowych lub stworzyć własną, zajmującą się cyklicznym, bądź jednorazowym wydarzeniem. Do tej pory jednymi z najważniejszych projektów AEGEE- Warszawa były: „Sięgaj wyżej”, czyli cykl warsztatów z zakresu umiejętności miękkich,  „T4T: Jump on the train”, będące szkoleniem dla przyszłych trenerów, czy „Summer University”, czyli możliwość wyjechania na wakacje swojego życia do zagranicznych oddziałów AEGEE.

Jednak to, czym wyróżnia się AEGEE-Warszawa na tle innych organizacji, to indywidualne podejście do jej członków. Jak sami piszą na swojej stronie internetowej: „Jest wiele organizacji pozarządowych skierowanych do studentów. Jedne skupiają się na karierze, inne na aspektach towarzyskich. My skupiamy się na Tobie”. AEGEE to organizacja, która przede wszystkich wierzy w ludzi. Działa jak inkubator, zapewniając ci miejsce i możliwości do rozwijania twoich pasji i wykorzystania olbrzymiego potencjału, który w tobie drzemie i z którego często nie zdajesz sobie sprawy. Jednocześnie AEGEE działa w imię zasady: „Zrobisz tyle, na ile się odważysz”. A możliwości do zrobienie tego pierwszego kroku będziesz mieć wiele - grupy robocze, własne projekty, wyjazdy zagraniczne, szkolenia, konferencje…

Twój ruch

Wiele ludzi zapytanych o najlepszy okres życia bez wahania odpowie, że były to studia. Każdy poda swój własny powód. Ty wciąż możesz sprawić,  ten czas będzie też Twoim najlepszym. Musisz tylko zacząć działać i znaleźć swoje miejsce.  Wciąż możesz to zmienić, ponieważ niektóre z organizacji studenckich rekrutują nowych członków dwa razy do roku, jak np. AEGEE- Warszawa, które zaplanowało już swoją wiosenną rekrutację na 7, 15 i 19 marca. Żadnych zbędnych kilkustopniowych rozmów kwalifikacyjnych czy konkursów CV. Na to przyjdzie czas podczas rekrutowania do pracy! Po prostu przyjdź na spotkanie na SGH i Uczelni Łazarskiego, poznaj ludzi, których łączy pasja i chęć działania i dołącz do nich. Wkrótce po spotkaniu odbędzie się tez weekendowe szkolenie wdrożeniowe dla nowych członków, które będzie świetną okazją do zintegrowania się z pozostałymi członkami AEGEE-Warszawa oraz poznania organizacji od podszewki. Szczegóły będą podane na stronie www.aegee.waw.pl

 

Czas na Twój ruch! Zmień swój sposób studiowania!

 

Joanna Bogdanowicz, AEGEE-Warszawa