Audyt kariery

Audyt finansowy, wewnętrzny, bezpieczeństwa to pojęcia, które dla większości osób są znane i weszły na stałe do słownika biznesowego. Nieco inaczej sprawa się ma z audytem kariery, który nie jest jeszcze pojęciem zbyt rozpowszechnionym, aczkolwiek co raz bardziej zauważalnym w obszarze HR i ZZL.

Audyt kariery najprościej można zdefiniować jako przegląd (mapowanie) dotychczasowego doświadczenia zawodowego w kontekście posiadanych kompetencji, oczekiwań i planów zawodowych. Efektem końcowym audytu jest stworzenie planu rozwoju i działania dla klienta w oparciu o jego zasoby, z uwzględnieniem aktualnych i przyszłych trendów gospodarczych oraz specyfiki rynku pracy.

Audyt kariery można (i warto) potraktować jako „przystanek” w zawrotnym tempie życia, który pozwoli na ustrukturyzowanie doświadczeń, „nazwanie” ważnych spraw, które zadziały się w naszym życiu zawodowym, wyciągnięcie konstruktywnych wniosków z osiągniętych sukcesów i poniesionych porażek.

Z audytu kariery warto skorzystać szczególnie w sytuacji, gdy czujemy, że utknęliśmy w tzw. martwym punkcie, gdy dotychczasowa praca nie motywuje nas w takim stopniu, jak kiedyś, gdy zaczynamy dostrzegać choćby najdrobniejsze symptomy wypalenia zawodowego lub gdy coraz częściej czujemy, że coś chcielibyśmy zmienić w obszarze zawodowym, ale kompletnie nie wiemy, w którym iść kierunku i od czego zacząć.

Z pomocą mogą przyjść wówczas audytorzy, doradcy i coachowie kariery, którzy przy pomocy dostępnych narzędzi diagnostycznych (testy kompetencyjne, osobowości itd.) oraz w oparciu o szczegółowe wywiady pomogą stworzyć plan rozwoju i działania. Korzystając z pomocy specjalisty ds. kariery, można liczyć także na wsparcie w zakresie profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Kompleksowa oferta audytu kariery zawiera również szeroki wachlarz warsztatów nastwionych na rozwój kompetencji najbardziej cenionych obecnie na rynku pracy. Na tym oferta audytu kariery nie kończy się, dla jeszcze bardziej wymagających eksperci przygotowują szyte na miarę strategie personal brandingowe (budowanie osobistej marki), czyli szerokie spektrum działań marketingowych i e-markteingiowych, mających na celu maksymalizację powodzenia wdrażanej ścieżki zawodowej.

Jeśli chcesz, aby audyt kariery okazał się skuteczny, warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wybierz sprawdzonego profesjonalistę, po drugie, WSPÓŁPRACUJ z nim. Nie licz, że on powie Ci, coś masz robić. Ekspert jest po to, żeby wskazać możliwości, żeby udzielić Ci feedbacku, podzielić się swoim doświadczeniem. Natomiast decyzję, w którym kierunku pójdziesz i jak będzie wyglądała Twoja kariera, podejmujesz Ty, jedynie przy wsparciu eksperta. Traktuj więc go jak partnera do dyskusji, a nie guru, który wie lepiej i zorganizuje Ci życie. To w Tobie drzemią odpowiedzi na wszelkie pytania, ekspert jest po to, by pomóc Ci do nich dotrzeć.

Powodzenia!

Kinga Strzelecka
Doradca zawodowy SGH

Dział Współpracy z Otoczeniem