5 pytań rekrutera, na które warto przygotować odpowiedź

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej walczysz o pokazanie siebie z jak najlepszej strony. Nieważne na jaki typ rekrutera trafisz - możesz być pewien, że zada Ci on z pozoru proste pytania, które mogą skutecznie zbić Cię z tropu. By nie dać się zaskoczyć – przygotuj odpowiedzi na te najbardziej popularne.

"Opowiedz o sobie…"
To jedno z najczęstszych pytań zadawanych już na wstępie. Choć wydaje się to banalne, kandydaci często odpowiadają na nie ogólnikowo i nieprecyzyjnie. Warto wcześniej przygotować kilka przekonujących faktów o sobie. Stwórz listę swoich mocnych stron, osiągnięć zawodowych i pozazawodowych, z których jesteś dumny. Jeśli brak Ci doświadczenia – skup się na pochwaleniu wiedzą, którą zdobyłeś na praktykach, stażach czy kursach. Twoja wypowiedź musi być intrygująca i szczera, wtedy masz szansę przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.

"Co jest Twoją pasją?"
Większość kandydatów z góry zakłada, że rekruter chce usłyszeć o zainteresowaniach związanych z pracą w danej branży. Warto jednak wyróżnić się na tle innych i zaskoczyć rozmówcę nietypowym hobby. Jeśli np. masz zamiłowanie do sportów ekstremalnych, grasz na jakimś instrumencie lub uprawiasz ekologiczny ogródek – nie wahaj pochwalić się swoją pasją. Kreatywność to cecha ludzi najchętniej poszukiwanych przez pracodawców.

"Co było powodem rezygnacji z poprzedniej pracy?"
To pytanie często bywa pułapką. Nie powinniśmy przecież mówić, że odeszliśmy z firmy z powodu niesatysfakcjonujących zarobków albo szefa, który skutecznie uprzykrzał nam każdy dzień w pracy. Choć liczy się szczerość, nie warto ujawniać wszystkich powodów naszych poprzednich decyzji – zwłaszcza tych wywołanych niedogodnościami osobistymi lub finansowymi. Warto podkreślić więc, że zmiana była podyktowana np. chęcią rozwoju, poszukiwania nowych wyzwań, poszerzania swoich horyzontów czy potrzebą poznania nowej branży.

"Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?"
Jest to zazwyczaj pytanie wieńczące spotkanie rekrutacyjne, więc bądź gotowy na udzielenie szybkiej odpowiedzi, bez długiego zastanawiania się. Najważniejsze, by jak najlepiej „sprzedać” wtedy swoje zalety. Możesz odwołać się do swojej efektywności, pracowitości oraz powiedzieć, że jesteś pracownikiem godnym zaufania i można na Tobie polegać. Podkreśl także, że zależy Ci na rozwoju i podnoszeniu swoich kompetencji, co sprawi, że będziesz postrzegany jako ambitny oraz zmotywowany.

"Jakim zwierzęciem jesteś?"
Niekiedy zdarza się, że osoba przeprowadzająca z Tobą wywiad, zada Ci pytanie nietypowe, być może nawet sprawiające wrażenie dziwnego. Jego celem jest najczęściej sprawdzenie Twojej pomysłowości i umiejętności poszukiwania niestandardowych, nieszablonowych rozwiązań pod presją czasu. To też sprawdzian reakcji kandydata na sytuacje stresowe. Jeśli zachowasz spokój oraz nie dasz zbić się z tropu – poradzisz sobie nawet z najbardziej zaskakującym pytaniem.

Zródło: monsterpolska.pl