Warsztaty projektowania do druku 3 D w Koperniku

Stworzyć produkt, który w całości lub częściowo da się wydrukować na drukarce 3D – z takim zadaniem zmierzą się uczestnicy drugiej edycji programu Uzdrowisko Warszawa – interdyscyplinarnych warsztatów projektowania, realizowanych przez Centrum Nauki Kopernik we wrześniu tego roku. Zaprojektowany produkt musi być także odpowiedzią na hasło: „zdrowy człowiek w zdrowym mieście” i inicjować pozytywne zmiany, dotyczące jakości życia.

Zapraszamy studentów projektowania, kierunków przyrodniczych, zarządzania i inżynierii.

Warsztaty będą trwały 5 dni (23–27 września 2013 r.), od rana do wieczora. Udział w nich jest bezpłatny. Zapisy: 26 sierpnia – 9 września 2013 r. , www.uzdrowisko.kopernik.org.pl.

Stworzymy pięć czteroosobowych grup. Każda z nich przejdzie drogę od pomysłu do produkcji, podobną do tej, jaką przechodzą twórcy każdego eksponatu w Koperniku, zanim trafi on na wystawy. Pracując w interdyscyplinarnych zespołach, uczestnicy warsztatów nauczą się, jak przekazywać innym specjalistom swój punkt widzenia i jak efektywnie współpracować. Na koniec projekty przybiorą trójwymiarową formę - na drukarce 3D wydrukujemy prototypy lub gotowe do użytku elementy finalnych produktów. Oczekujemy, że w wyniku warsztatów powstaną niewielkie, przenośne przedmioty, które można produkować seryjnie, a następnie np. samodzielnie składać w domu.

Warsztaty poprowadzą:

Karolina Perrin

Autorka wielu wystaw interaktywnych na całym świecie. Kilka lat temu wygrała konkurs na projekt galerii Bzzz! – przestrzeni dla najmłodszych w Koperniku.

Paweł Balcerzak i Maciej Sobczak

Przedstawiciele firmy inno – NPD, realizującej m.in. projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego. Poprowadzą wykład o zarządzaniu dizajnem.

Damian Wierbiłowicz

Przedstawiciel studia projektowego 13Devils Workshop, zajmującego się m.in. wydrukami 3D.

Irena Cieślińska

Wicedyrektorka Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka publikująca w wielu czasopismach popularnonaukowych, laureatka licznych nagród.

Zapraszamy do udziału w warsztatach:

Studentów nauk przyrodniczych (chemia, fizyka, biologia, medycyna) – będą pełnić funkcję tzw. architektów treści, odpowiedzialnych za koncepcję, pozyskiwanie i opracowania danych, poszukiwanie naukowych źródeł.  

Studentów projektowania (wzornictwa, architektury, architektury krajobrazu)zadbają o formę, estetykę i funkcjonalność produktu.

Studentów inżynierii (np. mechatroniki)wejdą w rolę konstruktorów, odpowiadać będą także za obsługę drukarek 3D.

Studentów zarządzania dizajnem lub zarządzania – będą odpowiedzialni za przygotowanie strategii marketingowej dla produktu i zarządzanie pracą zespołu.

Program Uzdrowisko Warszawa jest realizowany w ramach projektu KiiCS (Knowledge Incubation in Innovation and Creation for Science) I finansowany ze środków 7 Programu Ramowego.