Uwierz w swoje możliwości!

Zniechęcenie, silny samokrytycyzm, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości – to tylko niektóre z cech składających się na syndrom MDDA, czyli Młodych Dorosłych Dzieci Alkoholików. Gdzie szukać wsparcia i szansy na lepszy start? Jak odmienić swoją karierę zawodową? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Młode osoby z rodzin dysfunkcjonalnych mają utrudniony start w dorosłe życie. Brak wsparcia ze strony najbliższych wyrabia tylko w nielicznych jednostkach wolę przetrwania oraz siłę przebicia. U pozostałych wywołuje raczej poczucie, że nic im się od życia nie należy. Efekty są różne. Jedni spalają się już na starcie, wychodząc z założenia, że i tak nic się nie uda. Kończą zazwyczaj kiepsko, uważając najmniej płatną pracę za życiowy sukces, a nierzadko spadają w otchłań nizin społecznych. Inni, nawet jeśli uda im się zajść wysoko w systemie edukacji, bardzo często padają ofiarami zwątpienia we własne umiejętności. W rezultacie roznoszą ulotki bądź zmywają naczynia w barze - pomimo ukończonych studiów, kilku fakultetów i dobrej znajomości języków obcych...

 

A przecież to nie tak miało być! Czujesz, że należysz do tej grupy? Wciąż nie możesz się uwolnić od ciężaru przeszłości? Chcesz coś z tym zrobić? Potrzebujesz „przestawienia na właściwe tory”? Przyłącz się do projektu „Razem w trosce o DDA”, stworzonego po to, by wyrównać życiowe szanse tych, których rodzice nie wywiązali się należycie z obowiązku wychowawczego.

W ramach programu:

  • podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe;
  • zrozumiesz lepiej swoje problemy i nabierzesz do nich dystansu;
  • uwierzysz we własne możliwości;
  •  poznasz wartościowych ludzi;
  • nauczysz się  dokonywać wyboru, czy i w jaki sposób chcesz pomagać sobie oraz innym;
  • wystartujesz (nawet po wcześniejszym falstarcie) z sukcesem w dorosłe życie.

Projekt „Razem w trosce o DDA” jest wyjątkowy nie tylko ze względu na problem, jaki podejmuje, ale również oryginalną formę wsparcia. Uczestnicy projektu mają bowiem szansę wejścia w podwójną rolę: uczestnika i opiekuna (dzięki programowi wolontariackiemu). Aby dojść do tego etapu najpierw trzeba przejść kompleksowe przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne w postaci treningów, szkoleń i konsultacji z udziałem wykwalifikowanych specjalistów. Uczestnicy mają więc świadomość, że to, czego się nauczą korzystając ze wsparcia projektowego zaprocentuje w dwójnasób: zarówno dla nich samych (pod kątem indywidualnych potrzeb), jak również dla nich, jako przyszłych psychologów, pedagogów i trenerów w pracy z innymi osobami dotkniętymi syndromem DDA.

Rekrutacja trwa!

Aktualnie trwa rekrutacja do II tury projektu (która odbędzie się w terminie od października 2014 roku do kwietnia 2015 roku). Jest to wspólna inicjatywa polskiego Stowarzyszenia OD-DO oraz irlandzkiej organizacji THE HANLY CENTRE. Wszelkich szczegółów dowiesz się na stronie http://razem-dda.pl/ Wśród naszych wolontariuszy spotkasz osoby, które tak jak Ty znalazły się w ślepej uliczce. Dziś one pomogą Tobie. Być może Ty jutro pomożesz innym.

O koszty nie musisz się martwić, ponieważ projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Innymi słowy Twój udział jest całkowicie bezpłatny. Jedyne, co musisz dać od siebie, to własne zaangażowanie. Będzie to inwestycja w Twój własny rozwój. Na co jeszcze czekasz? Zgłoś się: 

tel. 22 632-09-09 (9.00-17.00)
e-mail: od-do@od-do.org
biuro projektu / siedziba Stowarzyszenia OD-DO:
Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5 kl. II (domofon nr 9)

 

*Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Człowiek - najlepsza inwestycja.