HR Business Partnering - CZŁOWIEK w świecie biznesu

HR Business Partner to wciąż nowy byt na mapie stanowisk organizacyjnych. Chcemy go przybliżyć, oswoić, poznać specyfikę pracy i rzucić światło na kompetencje, które warto posiadać obierając tę ścieżkę kariery.

O wypowiedź poprosiłam Monikę Skrzeczowską, HR BP firmy Stefczyk Finanse. Zapraszamy o lektury!

Kinga Strzelecka
doradca kariery SGH

HR Business Partnering jest... nieustanną współpracą między biznesem a HR. Idea HR Business Partnering jest odpowiedzią na konflikty pojawiające się w relacji  - menagerowie  a szeroko pojęte kadry. Wydawałoby się, że obie strony DIALOGU (kadry, core business)  funkcjonujące pod szyldem jednej firmy powinny „grać do tej samej bramki”, ale  często tak nie było i niestety wciąż (w wielu organizacjach ) nie jest .Animozje, nieporozumienia, traktowanie siebie w kategorii wręcz wrogich obozów zapewne nie rozwijają biznesu i nie wpływają pozytywnie na dobrostan zatrudnionych tam ludzi.  Pojawił się więc HR Business Partnering jako byt,  który rozumie obie strony i któremu  równie mocno zależy i na biznesie i na HR.   

W swojej pracy HR Business Partnera wysoko sobie cenię... możliwość bycia blisko ludzi, poznawania ich problemów, punktów widzenia czasem zupełnie innych od własnych. To uczy pokory, pokazuje jak świat jest różnorodny i w swej odmienności ciekawy. Ile możemy czerpać od innych, ile możemy też dać z siebie.  W pracy na tym stanowisku wysoko cenię możliwość  wdrażania takich rozwiązań, które faktycznie odpowiadają na potrzeby jednostki, zespołów oraz realizują cele biznesowych organizacji. To NAPRAWDĘ da się zrobić!

Żeby dobrze czuć się w takiej roli organizacyjnej warto… potraktować to stanowisko jak punkt do którego chce dotrzeć za jakiś czas. Nie dziś świeżo po studiach i nie jutro po miesiącu pracy. Nie deprecjonuje wiedzy a przede wszystkich świeżości pomysłów absolwentów (sama chętnie ich zatrudniam i doceniam) jednak myślę, że gdy mówimy o wspieraniu kadry managerskiej, zarządzaniu zespołem a to również często są zadania HR BP kluczowe będzie doświadczenie. Nie zaszkodzi również…. wykształcenie kierunkowe tzn.: Zarządzenie Zasobami Ludzkimi, psychologia czy chociażby studia podyplomowe o spójnej nazwie HR BP.

Rekomendowana ścieżka kariery do stanowiska HR BP wiedzie… przez różne drogi, dróżki i bezdroża. A tak na poważnie, uważam, że nie ma jedynej drogi  dojścia na to stanowisko.  Znam kilka osób  na tym stanowisku i każda z nich miała nieco inną historię i doświadczenia. Na pewno warto na początek popracować w szeroko pojętym HR: dziale rekrutacji, może dodatkowo szkoleń czy również tzw. HR twardym np. płacach. Zdarzają się firmy w których od HR BP wymaga się również dużej wiedzy z zakresu prawa pracy. Niebagatelne będzie doświadczenie z samego biznesu – działu sprzedaży jeśli w tym specjalizuje się firma. A finalnie zarządzaniu ludźmi. Jeśli miałabym powiedzieć o mojej ścieżce kariery to zaczęła się ona wiele lat temu od… pracy „na słuchawkach” w jednym  z banków, następnie zajmowałam się dbałością o jakość przeprowadzanych rozmów pracując w dziale jakości, kolejno było stanowisko trenera, kierującego zespołem trenerów, samodzielnego specjalistę zajmującego się rozwojem kadry managerskiej, koordynatora do spraw ZZL. Patrząc z perspektywy czasu uważam, że wszystkie te doświadczenia były równie cenne i równie ważne i dziś pozwalają na rozumienie każdej osoby w strukturze firmy w której pracuje. Dzięki temu potrafię nawiązać kontakt z pracownikiem obsługującym klienta – ponieważ też to robiłam, znajdę wspólny język z jego kierownikiem borykającym się z problemami absencji pracowników ponieważ też takie miewałam itp.        

No co dzień HR Business Partner zajmuje się… i to jest chyba najtrudniejsze pytanie. Pewnie gdybyśmy o to zapytali HR BP z 5 różnych firm, dostalibyśmy 5 różnych odpowiedzi. Wynika to z tego, że w wśród polskich firm jest to stanowisko raczkujące, dopiero co pojawiające się na mapie stanowisk. W firmach międzynarodowych HR BP jest na nieco wyższym poziomie zaawansowania, jednak musimy pamiętać, że pod nazwą HR BP mogą kryć się różne potrzeby dla których stanowisko to zostało powołane. Patrząc z perspektyw mojego stanowiska oraz znanych mi HR BP będą to: na pierwszym miejscu wsparcie kadry managerskiej w codziennych wyzwaniach (np. pomocy w zarządzaniu podległym zespołem, wsparcie w zakresie  realizacji planów np. sprzedażowych, zmniejszenie fluktuacji etc.). Kolejnym dużym obszarem jest administrowanie procesami personalnymi: urlopami, planami rozwojowymi, sukcesji, rozwój pracowników, rekrutacja jak i również rozwiązywanie umów. Niejednokrotnie są to również różnego rodzaju mediacje, rozwiązywanie konfliktów, które w zespołach są nieuniknione. Gros zadań to również działania  employer brandingowe a także dostarczanie analiz i raportów etc.  

Podsumowując, HR BP na co dzień analizuje sytuację w zespole z którym ściśle współpracuje, żywo na nią reagując i dostarczając rozwiązania, które mogą wpłynąć na podniesienie poziomu osiąganych wyników.

Na co dzień jako HR Business Partnera współpracuję z.... ze wszystkimi – i bardzo mi to odpowiada. HR BP przede wszystkim jest partnerem dla managerów wysokiego szczebla, prezesów, członków zarządu ale nie wyobrażam sobie żeby nie współpracował z podległymi im kierownikami liniowymi oraz pracownikami operacyjnymi.

Największym wyzwaniem pracy na tym stanowisku jest/są... multitasking. Jednego dnia często zajmuję się bardzo różnymi kwestiami. Czasem zaczynam dzień od planów urlopowych, przechodzę przez rekrutację kluczowego dyrektora, optymalizację planu sprzedaży produktu X, retencję znaczącego pracownika by np. ponownie wrócić do planowania urlopów. Często pojawiają się sytuacje, zdarzenia, które wymagają podjęcia szybkich kroków, decyzji na wczoraj a wszystko to przeplata się z prowadzonymi procesami długofalowymi. Wymaga to dobrej organizacji czasu pracy, priorytetyzacji zadań, umiejętności przechodzenia z jednej kwestii do drugiej.  

Jeśli ktoś rozważa pracę w HR Business Partneringu warto, żeby... zastanowił się, czy naprawdę lubi ludzi, czy lubi z nimi rozmawiać, a przede wszystkim ich słuchać. Myślę, że to jest kluczowe.

Kolejnym etapem kariery  HR BP jest… np. stanowisko kierownika, dyrektora departamentu HR, ZZL. Często HR BP decyduje się na wyjście ze struktur organizacji i zaczyna pełnić funkcje konsultanta, zewnętrznego eksperta.

Trendy które zauważam w HR Business Partneringu to... potrzeba coraz większej eksperckiej, branżowej wiedzy, która buduje autorytet HR BP i w znaczącym stopniu zwiększa jego wiarygodność.

Cieniem pracy w HR Business Partneringu jest... np. wielość podróży służbowych, które się odbywa. Ale bez tego trudno byłoby zrozumieć biznes i to z jakimi wyzwaniami mierzy się on na co dzień.

HR Business Partnering jest wartościowy dla organizacji gdyż... scala w jedność dwa kluczowe konteksty – biznesowy i ludzki. Zna i rozumie zarówno procesy biznesowe oraz wieloaspektowe funkcjonowanie człowieka w organizacji.