Oswoiłeś myśl o zmianie? Teraz czas na działanie!

Oswojenie się z decyzją o zmianie pracy to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest podjęcie skutecznego działania i przygotowanie się na różnego rodzaju zawirowania. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że proces szukania pracy bywa złożony i nieraz długotrwały. Aby poszukiwania przyniosły oczekiwany rezultat, nasze działania muszą być dokładnie przemyślane, systematyczne i dynamiczne. Dokładne przyjrzenie się temu, co oferują firmy jest ważnym krokiem w procesie poszukiwania pracy. Według globalnej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com, ponad 60% badanych użytkowników serwisu uważa to za istotny element przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu pracy.

Najważniejszym etapem poszukiwań powinno być ustalenie konkretnego celu – stanowiska, jakie chcemy zdobyć czy profilu firmy w jakiej chcemy pracować. Nowa praca powinna zapewnić satysfakcję, wyższe wynagrodzenie i rozwój. To ważne szczególnie w obliczu wyników ankiety przeprowadzonej przez Monster Polska, według której niemal 60% Polaków jest w stanie poświęcić rozwój swojej kariery w obawie przed zmianą pracy. Jeśli udało nam się ten lęk pokonać, trzeba zrobić wszystko, by zmiana przyniosła rzeczywistą poprawę i pozytywnie wpłynęła na rozwój kariery. Jak zatem z sukcesem szukać pracy?

 Ustalenie priorytetów i planów

Znając kierunek, w którym chcemy zmierzać, dobrze jest ustalić priorytety, czyli rzeczy najważniejsze dla nas w nowej pracy, np. zdobycie unikalnych kompetencji, wyższe stanowisko, możliwość awansu, wyższe zarobki, które pozwolą na zakup nowego mieszkania, etc. Będą nas one motywowały do działania. Nasze cele musimy też skonfrontować ze swoim zawodowym profilem, posiadanymi umiejętnościami i na tej podstawie wyznaczyć plan działania. Będzie niezawodnym punktem odniesienia na kolejnych etapach poszukiwania pracy.

 Typowanie wymarzonych firm

Wyznaczenie celu, jakim jest praca w danej branży czy na konkretnym stanowisku to ważny krok. Warto jednak pójść dalej i wytypować konkretne firmy, w których chcielibyśmy pracować. Dobrze jest po zrobieniu takiej listy dokładnie sprawdzić, co wybrane przez nas firmy oferują, poszukać opinii pracowników, partnerów, klientów. Mówimy od jakiegoś czasu o rynku pracownika, na którym to on, a nie pracodawca zaczyna dyktować warunki. W związku z tym pracodawcy zaczynają walkę o najlepszych oferując im nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także dodatkowe bonusy. Warto z tego korzystać i weryfikować oferty pracodawców również pod tym kątem - mówi Dariusz Duma, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl. Ubezpieczenie zdrowotne, lekcje języków obcych, karty na siłownię, udział w kursach i szkoleniach – to dodatki, które skutecznie zachęcają kandydatów. Jak pokazują wyniki globalnej ankiety Monster.com ponad 60% poszukujących pracy zdecydowałoby się na podjęcie jej w firmie oferującej zawodowy rozwój poprzez zapewnienie szkoleń, udział w konferencjach i warsztatach. 

Skrojone na miarę dokumenty aplikacyjne

Wiele mówi się o błędach popełnianych w CV, czego nie robić, a na co zwrócić uwagę. Poza oczywistymi zasadami, tj. wprowadzeniem podstawowych danych na nasz temat, podaniem wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz dodaniem podsumowania dotychczasowych osiągnięć, informacji o szkoleniach czy zainteresowaniach, pamiętajmy też o dopasowaniu CV do branży, w której chcemy znaleźć pracę. W czasach, gdy kreatywność stała się słowem kluczem, niektórzy zapędzają się za mocno i poświęcają czas na graficzne urozmaicenia CV na stanowisko księgowego – zupełnie niepotrzebnie. W tym przypadku rekruter musi zobaczyć na CV naszą wiedzę, mocne strony i sukcesy, które możemy powtórzyć w nowym miejscu, a nie idealne, nowoczesne czcionki.  

Perfekcyjne przygotowanie do rozmowy

Przygotowanie planu, listy wymarzonych pracodawców i wysłanie dopasowanego do branży CV to połowa sukcesu. Jeśli dobrze przyłożymy się do tych zadań, powinny zaowocować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się do niej przygotować? Może będzie to dla ciebie zaskoczenie, jednak wiele osób zupełnie nie przygotowuje się do takich spotkań. Ponownie przejrzyj swoje CV, przygotuj odpowiedzi na pytania o największe sukcesy, porażki, znaj cechy i umiejętności, które potwierdzają, że najlepiej nadajesz się na to stanowisko. Dokładnie też sprawdź, czym zajmuje się dana firma, jakich ma klientów, co się o niej mówi i jakie miałyby być twoje obowiązki. Pokażesz tym samym swoje zaangażowanie i chęć do pracy w tej właśnie firmie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl. Odpowiednie przygotowanie do spotkania pomoże zredukować stres związany ze spotkaniem do minimum. Ważne jest także przyszykowanie stroju dzień wcześniej, zaplanowanie dojazdu – to niewielkie sprawy, które pomogą nam spokojnie dotrzeć i przejść przez spotkanie.

Działanie po spotkaniu

Stres opanowany, rozmowa przebiegła dobrze, uśmiechnięty rekruter uścisnął nam rękę i obiecał kontakt. Wydaje się, że wszystko jest w porządku i jesteśmy na najlepszej drodze do podjęcia nowego, zawodowego wyzwania. Pamiętajmy jednak, aby nie spoczywać na laurach! Mile widziane jest podziękowanie za poświęcony czas i rozmowę, wysłane rekruterowi do dwóch dni po rozmowie. Pokażemy tym, że jesteśmy dobrze wychowani i zależy nam na pracy, ale także damy się lepiej zapamiętać. Jeśli w czasie spotkania nie padły żadne terminy, warto dopytać o to kiedy firma planuje zakończyć rekrutację i kiedy możemy spodziewać się informacji zwrotnej. Czekając na wiadomość dobrze jest dalej szukać – przeglądać ogłoszenia i wysyłać CV. Nie polegaj na jednym spotkaniu, nawet jeśli masz bardzo dobre przeczucia. Dalsze poszukiwania, chodzenie na rozmowy pozwoli ci na zdobywanie szerszej wiedzy na temat rynku, a być może nawet zdobycie jeszcze lepszej pracy. Działając będziesz też czuł się lepiej w razie, jeśli odpowiedź z typowanej przez ciebie firmy będzie negatywna.

W poszukiwaniu wymarzonej pracy liczy się konsekwencja i aktywność. Przeglądanie ogłoszeń rekrutacyjnych to jedno. Warto też zaglądać na strony wymarzonych firm i tam szukać. Ostatnią ważną kwestią jest dbanie o dobre samopoczucie i znalezienie sposobu na relaks i odstresowanie, szczególnie jeśli proces rekrutacyjny będzie trwał dłużej niż zakładaliśmy. Pomoże nam to utrzymać motywację i wytrwale dążyć do osiągnięcia założonego celu – zmiany pracy na lepszą, z perspektywami i dającą satysfakcję.

 

Zródło: Monsterpolska.pl