Oświeciło mnie! Eureka!

Artykuły
Jestem niezwykle ciekawa, kto z Państwa doświadczył w swoim życiu tzw. chwil oświecenia, nagłych przebłysków intelektu, kiedy to niespodziewanie przychodzi nam do głowy rozwiązanie - z jednej strony genialne, z drugiej tak oczywiste, że aż trudno uwierzyć, iż wcześniej go nie dostrzegaliśmy?!

Takie rzeczy dzieją się naprawdę

W swoim życiu  zawodowym kilka razy byłam świadkiem takiej przysłowiowej eureki. Obserwowałam radość grup,  które podczas szkoleń wpadały na doskonałe rozwiązania swoich tzw. trudnych sytuacji. Miałam również okazję widzieć indywidulane olśnienia, gdy ktoś np. znalazł dla siebie odpowiednią ścieżkę zawodową, wymyślił pomysł na biznes czy „dokopał się” do swoich pragnień i marzeń, przeciwstawiając się naciskom osób ze swojego otoczenia. Takie sytuacje to w wielu przypadkach punkty zwrotne w życiu prywatnym czy zawodowym, w sposób znaczący poprawiające jakość naszego życia i relacji interpersonalnych.

To nie przypadek

Oświecenie rzadko kiedy jest przypadkowym zrządzaniem losu. Najczęściej jest ono owocem podjętej przez nas pracy nad sobą. Wiąże się zarówno ze świadomym, jak i podświadomym procesem koncentrowania myśli wokół danego tematu. Zmienia się wówczas nasze postrzeganie świata, jesteśmy bardziej wyczuleni na wszelkie aspekty, które w jakiś sposób mogą pasować do naszej „układanki”. Stosując ciekawe narzędzia, czytając inspirującą lekturę zwiększamy kreatywność i elastyczność naszych umysłów. Dzięki temu są one bardziej skore do testowania nowych, niestandardowych rozwiązań. Praca nad sobą to także doskonały warsztat, podczas którego wykuwamy naszą cierpliwość, gotowość do zmiany, wewnętrzną motywację.

Od czego zacząć?

Pomysłów na rozwój osobisty jest niezwykle wiele. Warsztaty, szkolenia, kursy (internetowe, stacjonarne), spotkania z ciekawymi ludźmi podczas konferencji, sięganie po wartościowe programy telewizyjne, filmy, wspominane wcześniej inspirujące książki, pisma, czytanie wysokiej jakości blogów, słuchanie ciekawych podcastów, uczestniczenie w forach dyskusyjnych, coaching, mentoring - to tylko niektóre pomysły. Bez względu na metodę warto pamiętać o dwóch zasadach. KONSEKWENCJA - regularna praktyka oraz NIE POGANIANIE SIĘ. Pośpiech, nierealne  limity czasowe to jeden z największych wrogów kreatywności.  Dajmy sobie czas, postanówmy że choćby w tym jednym obszarze naszego jakże często zabieganego życia, będziemy panami swoich chwil.

Co robić z tą wiedzą?

Skutkiem ubocznym pracy nad sobą, poza opisanymi powyżej olśnieniami, jest zwiększenie świadomości siebie. Objawia się ono np. w umiejętności zdefiniowania naszych mocnych stron oraz luk kompetencyjnych. Co z taką wiedzą można zrobić? Wiele! Możemy wykorzystać ją do strategicznego budowania ścieżki kariery - taka wiedza znajduje swoje zastosowanie w sytuacjach poszukiwania pracy, przebranżawiania się lub na etapie kształtowania swojej marki osobistej.

Wiedząc co jest naszym naturalnym talentem, potencjałem, będziemy nim świadomie zarządzać i tym samym w pełni korzystać z jego dobrodziejstwa. Znając zaś swoje luki kompetencyjne, będziemy wiedzieli nad czym pracować. A jeśli już wiemy nad czym pracować, zdecydowanie łatwiej będzie nam dobrać formę i narzędzia doskonalenia. To trochę jak robienie zakupów w oparciu o dobrze przygotowaną listę rzeczy, które są nam potrzebne. Mając listę, wiemy co i gdzie najlepiej kupić, zakupy idą nam jak z płatka - oszczędzamy czas, nerwy oraz pieniądze, gdyż rzadziej dajemy się naciągnąć na sprzedażowe triki. Unikamy przypadkowości, frustracji, impulsywnego zachowania, cały proces jest przemyślany, a my w konwekcji jesteśmy zadowoleni.

Do dzieła!

Nie pozostaje zatem nic innego jak przystąpić do działań praktycznych. Proponuję dzisiaj ćwiczenie znane pod nazwą personalna analiza SWOT.

Analizę SWOT znacie Państwo zapewne z lekcji przedsiębiorczości, z książek dotyczących zarzadzania strategicznego, zarządzania ryzkiem, czy też z codziennej pracy w firmach, gdzie SWOTem posługujemy się przystępując do większości działań projektowych.

W obszarze rozwoju osobistego, np. w budowaniu ścieżki kariery, SWOT również doskonale się sprawdza. Narzędzie niskobudżetowe, łatwe nawet do samodzielnego stosowania, wielowymiarowe (ujmuje czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne).  Zresztą, przekonajcie się Państwo sami. Przypominam o podejściu slow przy realizacji tego ćwiczenia. Nie spieszmy się, ćwiczenie nie musi być wykonane za jednym podejściem. Świadomie, refleksyjnie, pamiętając o tym, że wykonujemy je tylko i wyłącznie dla siebie - czyli ważna jest szczerość z samym sobą.

Matrycę personalnej analizy SWOT tworzą następujące obszary:
S - mocne strony
W - luki kompetencyjne, zwane powszechnie „słabymi stronami”
O - szanse
T - zagrożenie

Analizę SWOT można rozpocząć od wypełniania dowolnego obszaru. Ja jednak rekomenduję MOCNE STRONY, tak na zachętę, dla połechtania naszego ego

Pod artykułem znajduje się matryca SWOT z przykładowymi pytaniami, które naprowadzą Was na istotne dla danego obszaru kwestie.

Oczywiście wypełnienie 4 pól macierzy SWOT to dopiero pierwszy etap naszej pracy. Kolejnym jest zbadanie interakcji pomiędzy poszczególnymi obszarami. Sprawdzamy jak mocne strony oraz te słabe przekładają się zarówno na wykorzystywanie/osłabianie szans, jak i ograniczanie/potęgowanie zagrożeń. Badamy także wpływ szans i zagrożeń na nasze wewnętrzne uwarunkowania (mocne i słabe strony).

Po takiej wnikliwiej analizie interakcji pozostaje nam już tylko - a może aż! - stworzenie kilku scenariuszy rozwiązań, pomysłów, a te z kolei należy przełożyć na konkretne plany, działanie... To już jednak materiał na kolejny artykuł

Zapraszam zatem do ćwiczenia!

Kinga Strzelecka
Doradca zawodowy SGH


Przed przystąpieniem do analizy odpowiedz sobie na pytania:

  • Po co wykonuję SWOT personalny?  
  • Do czego to narzędzie mi posłuży?
  • Co jest celem mojej analizy?

S (strength) MOCNE STRONY

  1. Co jest Twoim naturalnym talentem?
  2. Co umiesz robić dobrze?
  3. Co wyróżnia się spośród innych?
  4. Na jakie moje zalety zawracają uwagę inni ludzie?
  5. Do wykonywania jakich rzeczy, działań  nie trzeba Cię namawiać? Co sprawia Ci największą frajdę?
  6. Co pozwoliło Ci osiągnąć dotychczasowe sukcesy?

W (weakness) LUKI KOMPETENCYJNE/ SŁABE STRONY

  1. Co uznajesz za swoją słabą stronę?
  2. Co wychodzi Ci najgorzej?
  3. Co powinieneś uzupełnić?
  4. Co sprawia Ci największą trudność?
  5. Jakich czynności, zadań unikasz?
  6. Co jest przyczyną Twoich niepowodzeń?

O (oportunities) SZANSE

  1. Jakie dostrzegasz szanse i możliwości?
  2. Co zmieniło się (na plus) w danej dziedzinie, na przestrzeni ostatnich kilku lat?
  3. Co/kto z otoczenia zewnętrznego może pomóc Ci w realizacji mojego przedsięwzięcia?
  4. Jakie wydarzenia w bliskiej i dalszej przyszłości mogą być dla Ciebie pomocne?
  5. Gdzie możesz poszukiwać wsparcia?
  6. Gdzie warto szukać okazji?
  7. Jakie trendy dostrzegasz? Jak możesz je wykorzystać?









T(threats) ZAGROŻENIA

  1. Na jakie przeszkody możesz natrafić?
  2. Na jakie pułapki powinieneś uważać?
  3. Które z uwarunkowań zewnętrznych są przeszkodą?
  4. Z czym przyjdzie Ci się zmierzyć?
  5. Czego obawiasz się najbardziej?
  6. Co zmieniło się (na minus) w danej dziedzinie na przestrzeni ostatnich lat?
  7. Jakie niepokojące trendy dostrzegasz?
  8. O czym przestrzegali Cię znajomi (których darzę autorytetem i których głos rozsądku jest dla Ciebie ważny)?