Święta bez myślenia o pracy? To łatwiejsze niż sądzisz

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale także długo wyczekiwanego odpoczynku od całorocznych obowiązków zawodowych. Co jednak zrobić, aby nie wpaść w pułapkę myślenia o pracy i poczucia winy z powodu niedokończonych zadań? Warto dobrze wykorzystać czas przed i pomyśleć o zmianie swojego nastawienia, która zaprocentuje nie tylko podczas Świąt.

Odpoczynek nie tylko w okresie świątecznym to świadome korzystanie z czasu wolnego oraz nabranie dystansu do zadań i problemów zawodowych. Zamiast nerwowego sprawdzania skrzynki mailowej czy myślenia o czekających projektach, warto zrelaksować się i poddać atmosferze Świąt - z korzyścią dla siebie i bliskich.

Pozamykaj najważniejsze projekty i zadania
Okres przedświąteczny w firmach to najczęściej czas wzmożonej pracy i zamykania projektów. Wszyscy chcą bowiem w Święta odpocząć od myśli o niezałatwionych sprawach. Zamiast zostawać po godzinach, wykorzystaj maksymalnie czas pracy. Zrezygnuj z pożeraczy czasu, tj. media społecznościowe. Ustal listę priorytetów. Dzięki temu efektywniej wykorzystasz każdą godzinę i unikniesz zaległości, a tym samym łatwiej zapomnisz o kwestiach zawodowych i Twój wypoczynek będzie przyjemniejszy - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Dobra organizacja zadań przed Świętami gwarantuje pozytywny nastrój i większy zapał do pracy po świątecznym rozleniwieniu. Zostawanie po godzinach w pracy potraktuj jako plan ratunkowy. Zbytnie przeciążenie, nawet jeśli zakończysz więcej zadań, spowoduje, że będziesz bardziej zmęczony - zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Wyłącz telefon
Przerwa świąteczna to czas, który warto poświęcić sobie i bliskim. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie telefonu służbowego. Taką samą zasadę warto przyjąć również w kwestii sprawdzania firmowej skrzynki mailowej. To wszystko może zaczekać do powrotu do biura.
Naucz się odpoczywać
Zamiast rozmów o pracy, żalenia się na szefa, wspominania i przeżywania sytuacji biurowych - podczas Świąt lepiej skupić się na takich formach wypoczynku, które sprawiają największą przyjemność, a przy stole nie dyskutować o sprawach zawodowych. Pamiętaj, że rozmowa o Twoich problemach przypomina o pracy nie tylko Tobie, ale i rozmówcy. Nie wyrzucaj więc frustracji na forum rodzinnym.
Pomyśl o przyszłości
Zamiast szukania pracy lub pisania nowego CV i listu motywacyjnego, wykorzystaj koniec roku na przeanalizowanie sytuacji zawodowej, w której się znajdujesz obecnie i gdzie chciałbyś się znaleźć w przyszłości. Zastanów się, jak dalej widzisz swoją karierę. Czy dobrym rozwiązaniem będzie zmiana pracodawcy lub czy wystarczy Ci zmiana działu. Może warto rozważyć obranie innej ścieżki kariery i spróbować swoich sił w innej branży? Pomyśl, jakie kompetencje chciałbyś rozwijać i jak możesz zainwestować w swój rozwój. Tego typu refleksje i podsumowania, dokonane na spokojnie, na pewno pomogą Ci podjąć właściwe decyzje. Jeśli musisz więc myśleć o pracy, to tylko konstruktywnie tak, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Źródło: monsterpolska.pl