Porozmawiajmy o pieniądzach

Negocjacje płacowe nie są łatwe ani przyjemne. Bądź na to gotowy. Ale im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie się do tych rozmów, tym przyjemniejsze będzie Twoje życie potem.

 

Pieniądze to jeden z najtrudniejszych tematów rozmów. Czujemy się niezręcznie pytając ludzi, ile zapłacili za samochód czy mieszkanie. Jeszcze większy dyskomfort powoduje pytanie o zarobki. Nic nie przebije jednak pod tym względem negocjacji płacowych, bo pensja uchodzi za miernik wartości ludzkiej pracy.

To, jak twardo negocjujesz jest niemal doskonałym miernikiem Twojej pewności siebie. Ludzie boją się żądać zbyt wiele, aby nie być odebranymi jako „zbyt asertywni” ani jako tacy, którzy się przeceniają. Z drugiej strony, ludzie obawiają się prosić o zbyt mało − żeby nie strzelić sobie w stopę.

Negocjacje płacowe są szczególnie trudne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bo wtedy zwykle nie znasz jeszcze nastawienia w tej sprawie ludzi, z którymi rozmawiasz i jesteś skazany lub skazana na zgadywanie, jaka będzie ich reakcja.

Popularna jest teoria, jakobyś nie powinien być pierwszym, który poruszy ten temat. Powinieneś rzekomo czekać na ruch drugiej strony. Czy rzeczywiście? W większości przypadków może to być niemożliwe. To oni mają pracę, czyli to, na czym Ci zależy, nie Ty. Kto jest w tej sytuacji stroną dominującą?

Przygotuj się

Najważniejszym atutem, jaki masz w tej rozgrywce, jest Twoja sieć kontaktów. Powinieneś jej użyć do sprawdzenia, jakie zwyczaje panują w firmie, o posadę w której się starasz. Im więcej osób o to zapytasz, tym więcej przydatnych informacji zyskasz.

Bądź elastyczny

Pamiętaj o tym, że w różnych firmach różnie podchodzi się do ofert. Czasami musisz powiedzieć „tak” lub „nie”, w innym przypadku oferta jest tylko punktem wyjścia do negocjacji. Rozpoznanie, na który rodzaj spółki trafiłeś i umiejętność dopasowania do niego taktyki negocjacyjnej − to połowa sukcesu.

Nie tylko wyżej wymienione zwyczaje mają znaczenie. Sprawdź też dostępne informacje o pracodawcy:  jaką ma misję? Jakie wartości? Mów do nich ich językiem, parafrazując to, co dla nich najważniejsze, a sprawisz wrażenie kandydata dobrze pasującego osobowościowo i podwyższysz limit pieniędzy, o które będziesz mógł zawalczyć.

Wyglądaj na wartego inwestycji

Ubierz się dobrze. Wyperfumuj. Bądź pełen wiary w to, że zasługujesz na wiele. Jeśli potencjalny pracodawca poczuje, że jesteś pewny siebie (ale nie do przesady!), prędzej zachce mieć Cię w swoim zespole i − należycie wynagrodzić.

Negocjuj kreatywnie

Jeśli nie chcą przekroczyć pewnej granicy wynagrodzenia, powalcz o inne rzeczy: dłuższy urlop, krótszy tydzień pracy. Lepsze ubezpieczenie medyczne czy kursy językowe też mogą wchodzić w grę. Pamiętaj, że nie masz nic do stracenia − w najgorszym razie usłyszysz odmowę.

Negocjacje płacowe nie są łatwe ani przyjemne. Bądź na to gotowy. Ale im więcej wysiłku włożysz w przygotowanie się do tych rozmów, tym przyjemniejsze będzie Twoje życie potem.

zródło: monsterpolska.pl