Wakacyjna praca dla studenta
Nie marnuj okazji
Według raportu „Pierwsze kroki na rynku pracy z 2013” firmy Deloitte krótkie prace dorywcze
w Polsce podejmowało ponad 56% ankietowanych, jednak ocena ich użyteczności jest znacznie niższa (27,8%), niż tych zgodnych z kierunkiem studiów. Każde doświadczenie ma jednak znaczenie. Nawet jeśli dostałeś ofertę jedynie praktyki lub stażu, zawsze lepiej jest je podjąć niż nie robić nic. Praca wakacyjna to dobry sposób na pokazanie Twojego poświęcenia, zaangażowania oraz chęci do nauki – radzi Małgorzata Majewska.
Poszukuj aktywnie
Szukanie zajęcia na wakacje może być wyzwaniem ze względu na dużą liczbę chętnych. Codziennie przeglądaj oferty pracy, wykorzystując różne kanały. Na portalu monsterpolska.pl możesz ustawić alerty, aby na bieżąco otrzymywać aktualne oferty. Na atrakcyjne oferty pracy kandydaci odpowiadają szybko i licznie, reaguj więc od razu po ich zobaczeniu – dodaje Małgorzata Majewska.
Pamiętaj o aktualnym CV
To bardzo ważne, aby CV było aktualne. Należy je traktować jak „żywy” dokument, który trzeba ciągle uzupełniać. Warto dobrze opisać i wyeksponować nowo zdobyte umiejętności zamiast skupiać się na wszystkich wykonywanych czynnościach. Zatrudniający zazwyczaj wiedzą, jakie zadania wiążą się z poszczególnymi stanowiskami, poszukaj więc takich umiejętności i doświadczeń, które Cię wyróżniają. Pamiętaj, że CV powinno zawierać tylko najważniejsze informacje – tłumaczy Małgorzata Majewska.
Uważnie w mediach społecznościowych
W dzisiejszych czasach prawie każdy ma swój profil na jednym lub wielu portalach społecznościowych. Istotne jest, aby zawsze używać ich świadomie. Nie każdy pamięta, że to, co dodajemy publicznie, mogą zobaczyć nie tylko przyjaciele, ale także potencjalni pracodawcy. Warto poświęcić czas na dokładne przejrzenie profilu i ustawienie prywatności, tak żeby ogólnodostępne informacje pokazywały nas w dobrym świetle.
Bądź uczciwy
CV bogate w doświadczenie i umiejętności to marzenie każdego kandydata. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi. Nazywaj dokładnie kwalifikacje, które nabywasz i nie próbuj wpisywać czegoś, czym tak naprawdę się nie zajmowałeś. Jeśli jedynie roznosiłeś pocztę, nie nazywaj tego w CV „zarządzaniem obiegiem dokumentów”, jeśli dopiero zacząłeś uczyć się nowego języka obcego, nie zaznaczaj, że znasz go na poziomie średniozaawansowanym – przestrzega Małgorzata Majewska.
Pomyśl o przyszłości
Choć być może jeszcze dokładnie nie wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości, pomyśl przez chwilę o karierze, która Cię interesuje. Definiując swoje przyszłe cele, łatwiej rozważyć, jaka praca tymczasowa może najlepiej pomóc w ich osiąganiu. Jeśli na przykład marzysz o produkcji filmowej, praca w kinie może być dobrą okazją do pokazania Twojej pasji związanej z tą branżą – radzi Małgorzata Majewska.
Zdefiniuj zdobyte umiejętności
Być może praca w restauracji nie jest szczytem marzeń, warto pomyśleć, czego można się podczas niej nauczyć. Każde zajęcie to szansa na rozwój umiejętności organizacyjnych, zarządzania wieloma zadaniami czy pracy w grupie. To informacje, które później można zawrzeć w swoim CV oraz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przestawiając własne atuty.