Przepis na sukces zawodowy - zdrowy rozsądek i trochę szczęścia…

Szukasz pracy? Efekty tych poszukiwań nie są zadowalające mimo dobrego CV i doświadczeń zdobytych podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych? Może zabierasz się za to źle? Trochę zdrowego rozsądku nie zaszkodzi…

Poszukiwanie pracy nie jest czynnością łatwą. Dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Nie mam tu jednak na myśli pisania dokumentów aplikacyjnych czy przeglądanie ofert pracy w Internecie. Na to zawsze będzie jeszcze czas.

Plany i cele

Karierę zawodową trzeba zaplanować. Od czego zacząć? Najlepiej od  określenia swoich zainteresowań. Praca daje przecież najwięcej satysfakcji, gdy robimy to co jest dla nas interesujące, to co lubimy. Spisz więc pasjonujące Cię zagadnienia na kartce. Potem postaraj się, żeby towarzyszyła Ci ona podczas przeglądania ogłoszeń. Kolejnym krokiem powinno być określenie swoich słabych i mocnych stron. Są one o tyle ważne, że większość pracodawców pyta  o nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Skoro już wiesz co Cie interesuje i znasz swoje zalety oraz wady możesz przystąpić do określenia branży, w której chcesz pracować. Krokiem kolejnym jest wybranie odpowiednich celów. Zmierzanie w określonym kierunku daje uczucie kontroli nad własnym życiem, a co za tym idzie spokój. Pamiętaj, że sformułowane przez Ciebie cele muszą być realistyczne, mierzalne i zaplanowane na określony czas. Ponadto powinny mobilizować Cie do działania. Tak przygotowany możesz śmiało przystąpić do przeglądania ofert pracy.

Rozsądny wybór

Odpowiadanie na wszystkie ogłoszenia z wybranej branży jest stratą czasu. Każde z nich należy dokładnie przestudiować i przeanalizować pod kątem własnych umiejętności i celów (tu przydadzą się zapisane uprzednio dane). Przecież nie ma sensu wysyłanie CV do firmy, która szuka osoby o zupełnie innych kwalifikacjach. Twoje dokumenty powinny znaleźć się na biurkach autorów tylko tych ogłoszeń, których wymagania spełniasz. Ważne jest również, aby przy tym dokładnie wiedzieć czego się chce. Dotyczy to przede wszystkim stanowiska, na jakie się aplikuje. Zdarza się bowiem, że firma prowadzi rekrutację na kilka podobnych stanowisk. Nie możesz więc być niezdecydowany. Rekruter od razu to zauważy i uzna Cie za desperata, który weźmie każdą pracę, byle tylko zacząć zarabiać. Musisz więc dokładnie wiedzieć, które stanowisko jest dla Ciebie odpowiednie i co dzięki niemu chcesz osiągnąć.

Nie tylko Internet

Większość poszukujących pracy używa do tego celu jedynie Internetu. Jest to największe i najłatwiej dostępne źródło ogłoszeń dotyczących zatrudnienia. Jednakże ograniczanie się tylko do niego nie jest korzystne. Warto przejrzeć również gazety lokalne lub odwiedzić targi pracy. Im więcej możliwości wykorzystasz, tym bardziej Twoje szanse na znalezienie wymarzonej posady wzrosną. Jednym z najskuteczniejszych sposobów poszukiwania pracy jest jednak zbudowanie tzw. sieci kontaktów. Wiadomo przecież, że świat jest mały. Jest więc realna szansa, że któryś z Twoich znajomych przyjaźni się  np. z szefem dużej korporacji. Może to okazać się dla Ciebie korzystne. I nie mówię tu broń Boże o nepotyzmie. Wielu pracodawców poszukując pracownika pyta swoich znajomych, czy nie znają kogoś odpowiedniego. Dlatego też poinformuj wszystkie znane Ci osoby o tym, że szukasz pracy. Jeśli usłyszą one o jakimś stanowisku w Twojej branży na pewno Cię poinformują. Jeśli zaś zostaną zapytane o idealnego pracownika, polecą pracodawcy Twoja kandydaturę.

Podsumowując, szukanie pracy musi opierać się na dobrej znajomości siebie i swoich umiejętności. Dokładnie trzeba analizować wszystkie  oferty i wybierać tylko te najbardziej pasujące, a także wykorzystać wiele źródeł ogłoszeń. Jeśli postarasz się podejść do tego rozsądnie i z pomysłem  efektywność Twoich poszukiwań wzrośnie.

 

Zródło: monsterpolska.pl