„Gdzie chciałbyś być za pięć lat?”, czyli trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Powiedz o swoich celach w odniesieniu do celów firmy
Przed każdą rozmową powinieneś zrobić dogłębny research na temat firmy, do której aplikujesz. Dowiedz się w którą stronę zmierza, na jakich polach chce się rozwijać i znajdź punkty wspólne. Powiedz o swoich planach rozwoju na najbliższe lata i odnieś je do działań firmy. Pokażesz w ten sposób, że zależy ci na własnym rozwoju, który przyczyni się także do rozwoju firmy, jej produktów, czy zespołu, którym będziesz zarządzał. Pracodawcy chcą widzieć, że chcesz pracować, a nie ich prześcignąć i za pięć lat znaleźć się na ich miejscu.
Możesz powiedzieć: Szanuję, jak ta firma rozwija swoich pracowników i mam nadzieję, że w ciągu pięciu lat będę zarządzać własną drużyną i przyczynię się do rozwoju mego działu.
Pokaż, że jesteś ambitny
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy mają pragnienie, aby rozwijać się zawodowo. Możesz wspomnieć, że w ramach pracy interesują cię np. szkolenia dla menedżerów, jeśli takie stanowisko chciałbyś za jakiś czas osiągnąć. Pokaż, że aplikując na dana pozycję myślisz o tym, że w określonym czasie chcesz osiągnąć kompetencje, które pozwolą ci na awans. Pamiętaj, by wypowiadając te słowa podkreślać, że zależy ci na rozwoju w strukturach danej firmy, a nie u konkurencji. Jeśli jesteś na tyle ambitny, że myślisz, by kiedyś zająć w niej stanowisko prezesa, raczej nie informuj o tym rekrutera. Uważaj na słowa, bo zbyt wygórowane ambicje (nawet jeśli uważasz, że te cele są w twoim zasięgu), mogą zostać źle odebrane. Jeżeli masz predyspozycje by kiedyś zarządzać firmą do której aplikujesz, pokaż to swoją pracą jak już zostaniesz zatrudniony – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.
Możesz powiedzieć: Chcę badać możliwości zarządzania firmą, a także poznać niuanse tej branży, co pomoże mi się rozwijać i awansować w strukturach firmy.
Wykaż zainteresowanie nauką
Spójrzmy prawdzie w oczy: wiele osób nie wie dokładnie, szczególnie jeśli są jeszcze na początku swojej zawodowej drogi, gdzie chciałaby się znaleźć na pięć lat. W takie sytuacji zawsze warto podkreślać swoją chęć do nauki i rozwijania się w danej dziedzinie. Mów o aspektach swojego życia zawodowego, w których chcesz się doskonalić. Może jest obszar biznesu, którego nie rozumiesz i chcesz więcej się o nim dowiedzieć, dzięi pracy w danej firmie. A może jest jakiś język, którego chciałbyś się nauczyć. Pokaż im, że interesujesz się rozwojem osobistym i że chcesz umieć więcej niż obecnie – nie tylko w ramach danej branży. Zostaniesz dzięki temu odebrany jako osoba otwarta i wszechstronna, która nawet jeśli nie wie jeszcze gdzie dokładnie będzie za jakiś czas, wie, że tylko dalsza nauka i poświęcenie czasu na rozwój pomogą jej osiągnąć sukces. A sukces pracownika to także sukces firmy.
Możesz powiedzieć: Mam nadzieję, że wezmę udział w zajęciach rachunkowości i dowiem się więcej na temat finansowych aspektów tej branży i lepiej zrozumiem, w jaki sposób firma działa jako całość. Czy może mi pan powiedzieć jaka jest ścieżka rozwoju na danym stanowisku?
Żródło: monsterpolska.pl