Niedziela, 25 października 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Artykuły / Rozwój osobisty

Rozwój osobisty

Niecodzienny pomysł na wakacje

Dzisiejszy artykuł przygotowałam głównie z myślą o tych osobach, które szukają pomysłu na niecodzienne zagospodarowanie 12 tygodni swojego życia. Idealnie do tego przedsięwzięcia wydają się tygodnie wakacyjne, które tuż, tuż. Bez zbędnej zwłoki zatem wyjaśniam o co chodzi. Ci, którzy podejmą to wzywanie, przez niemal dwa i pół miesiąca pracować będą z książką „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę”, autorstwa Julii Cameron, dramatopisarki, poetki, scenarzystki filmowej i telewizyjnej.

Doradca kariery poleca

Tym razem przygotowałam dla Państwa dwie rekomendacje książkowe. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji i gorąco zachęcam do sięgnięcia po te pozycje wydawnicze.

Wirus PROKRASTYNACJI

Jutro się tym zajmę, nie teraz, nie chce mi się, odłożę to na po świętach, od nowego roku, powrócę do tematu po wakacjach, pomartwię się tym jutro… - to tylko niektóre z wypowiedzi osób, które zapadły na „chorobę” zwaną PROKRASTYNACJĄ. Brzmi groźnie, prawda? A co tak naprawdę ona oznacza?

Prezentacja doskonała - magiczna receptura

Zdradzę dziś Państwu recepturę na prezentację doskonałą. Taką, która zaintryguje, pozostanie w pamięci, zainspiruje i przede wszystkim nie zanudzi na śmierć ani Was, ani odbiorców. Użyć należy trzech składników, przestrzegając rygorystycznie miar i wag wszelakich.

A pan to kto, przepraszam?

Wyobraź sobie taką sytuację: zostałeś zaproszony przez swoich znajomych na imprezę typu parapetówka. Właśnie nastał dzień spotkania. Po drodze z pracy wstępujesz do sklepu z dodatkami i akcesoriami domowymi. Nabywasz upominek, dodatkowo, obowiązkowy kwiatek dla pani domu i jeszcze małe co nieco dla szanownego gospodarza. Pełen werwy i energii udajesz się do jednego z warszawskich osiedli zamkniętych, a jakże.

Baju, baju bajka - jak ciekawie opowiadać historie?

Zapraszam dziś Państwa do lektury fragmentu bardzo popularnej bajki „Czerwony Kapturek”. Fragment zostanie przedstawiony w dwóch osłonach. Proszę zatem rozsiąść się wygodnie, wyłączyć gonitwę myśli, odłożyć smartfony na bok i oddać się bajaniu.

Książka bumerang

Są w życiu człowieka takie książki, do których się wraca, o których nie sposób zapomnieć. Czasami tym książkowym magnesem przyciągającym naszą uwagę jest ich fascynująca fabuła, niekiedy zawarte w nich tzw. mądrości życiowe, trafiające idealnie w przeżywane przez nas sytuacje lub nasz sposób postrzegania życia. Często wracamy do nich z uwagi na estetykę wydania - piękna okładka, wyszukana czcionka, papier, czy urzekające ilustracje. Właśnie jestem po lekturze takiej książki i już po pierwszych stronach jej „smakowania” wiedziałam, że do niej powrócę nie raz i nie dwa.

Czereśnie jak z bajki – aby marzenia nas nie uziemiały

Jakie są Twoje marzenia? Od jak dawna śnią Ci się wakacje na Malediwach? Ile razy wyobrażałeś sobie surfowanie na Hawajach? Może chciałbyś znaleźć pracę w jednej z najbardziej prestiżowych firm świata? Każdy z nas ma marzenia – większe i mniejsze, mniej lub bardziej realne, szalone, pragmatyczne. Różne. Co sprawia, że jedne jakoś udaje się spełnić, a inne dręczą nas przez lata? Dziś zaproszę Państwa na krótką wycieczkę do świata Walta Disneya, by w trochę inny sposób przyjrzeć się swoim marzeniom, aby nas nie uziemiały.

Zacznij od końca, czyli o planowaniu kariery

Chciałem dzisiaj zacząć od apokalipsy, jednak nie będę Państwa przekonywał do rzeczy ostatecznych. Zostawię to innym instancjom. Jednak bez pewnej, dokładnej, wręcz detalicznej wizji końca, trudno będzie zaplanować karierę lub osiągnąć jakikolwiek inny cel. Moim celem jest zatem skłonienie Państwa do refleksji nad przyszłością swojej kariery i do jej zaplanowania. Można to zrobić w dosyć prosty sposób i wcale nie wiąże się to z opracowaniem monumentalnego, wielostronicowego dzieła. Aczkolwiek zachęcam do zaopatrzenia się w niezbędne gadżety: kartkę papieru i coś do pisania.

Oświeciło mnie! Eureka!

Jestem niezwykle ciekawa, kto z Państwa doświadczył w swoim życiu tzw. chwil oświecenia, nagłych przebłysków intelektu, kiedy to niespodziewanie przychodzi nam do głowy rozwiązanie - z jednej strony genialne, z drugiej tak oczywiste, że aż trudno uwierzyć, iż wcześniej go nie dostrzegaliśmy?!

Elevator pitch, czyli słów kilka o sztuce nieprzynudzania

Wyobraź sobie, że jak co rano wsiadasz do windy w jednym z ultra nowoczesnych, kilkudziesięciopiętrowych biurowców, dajmy na to w Warszawie. Do windy wsiada, a właściwie w ostatniej chwili wbiega jeszcze KTOŚ. Naciskacie guziki panelu sterowania windą. Ty jak zawsze wybierasz ostanie z możliwych pięter, Twój towarzysz windowej podróży także.

Pewność siebie w dwie minuty

Brak Ci pewności siebie? Stres zżera Cię od środka i masz go już serdecznie dość? Nic prostszego - popracuj ze swoim ciałem!

Ściągawka z osobowości

Podczas jednej z konsultacji zawodowych usłyszałam od Studentki, że niezwykle cieszy się z włączenia testów osobowościowych do naszego procesu doradczego. Dodała, że wyniki uzyskane w testach to jej podręczna ściągawka z osobowości. Zaintrygowana ową ściągawką poprosiłam o rozwinięcie myśli. Studentka zaczęła swoją wypowiedź od tego, że dotychczas testy osobowościowe, temperamentalne budziły w niej bardzo ambiwalentne uczucia. Z jednej strony chęć przetestowania się i zobaczenia, co z tego wyjdzie, z drugiej - sceptycyzm wobec narzędzia, opór i obawa.

Pochwała introwertyzmu

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. stworzony został bardzo popularny do dnia dzisiejszego pięcioczynnikowy model osobowości (Big Five). W skład Wielkiej Piątki wchodzą wymiary: neurotyczność, ekstrawertyzm, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. W niniejszym artykule chciałabym pochylić się nad drugim z wymiarów tego modelu.

Coaching zawodowy

Czasami w życiu zawodowym pojawiają się takie chwile, gdy zadajemy sobie pytanie o sens, wartość, satysfkcję z wykonywanej przez nas pracy. U niektórych ludzi tego typu rozważania pozostają w sferze refleksji, u innych stać się mogą przyczynkiem do wprowadzenia modyfikacji ścieżki kariery, a u jeszcze innych przerodzić się mogą w tzw. punkt zwrotny życia zawodowego. W obliczu przeżywanych przez nas różnych zawirowań zawodowych część osób podejmuje samodzielne próby radzenia sobie z tego typu sytuacjami, a część zgłasza się do fachowców, prosząc o wsparcie (audyt kariery, coaching, konsultacje zawodowe). Zarówno jedna, jak i druga forma poradzenia sobie są godne pochwały, najważniejsze bowiem to iść do przodu, działać, a nie poddawać się marazmowi i tkwić w stagnacji, gdy wyraźnie zaczynamy czuć, że czas na zmianę…

Uczymy cieszyć się życiem

Artykuł zawierający praktyczne, sprawdzone ćwiczenie, którego praktyka poprawia jakość życia!

SLOW LIFE - delektuj się życiem!

SLOW LIFE - delektuj się życiem!

Oswoiłeś myśl o zmianie? Teraz czas na działanie!

Oswojenie się z decyzją o zmianie pracy to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest podjęcie skutecznego działania i przygotowanie się na różnego rodzaju zawirowania. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że proces szukania pracy bywa złożony i nieraz długotrwały. Aby poszukiwania przyniosły oczekiwany rezultat, nasze działania muszą być dokładnie przemyślane, systematyczne i dynamiczne. Dokładne przyjrzenie się temu, co oferują firmy jest ważnym krokiem w procesie poszukiwania pracy. Według globalnej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com, ponad 60% badanych użytkowników serwisu uważa to za istotny element przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu pracy.

Krok za krokiem do wielkich zmian

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym kierujemy się marzeniami i celami, jakie przed sobą stawiamy. Z reguły doskonale wiemy jakie kroki należy podjąć aby się spełniły, jednak mimo tego bardzo często odkładamy realizację planów na później. To jednak droga donikąd, powodująca frustracje i poczucie niespełnienia. Jak zatem skutecznie dokonywać zmian i nie odkładać realizacji planów na później?