Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Artykuły / Poszukiwanie pracy

Poszukiwanie pracy

8 pytań, które warto zadać ubiegając się o staż

Pytania, których nie powinieneś obawiać się zadać, jeśli chcesz trafić na wartościowy program stażowy.

5 mitów dotyczących CV, które mogą kosztować Cię pracę

Wiedza o niepisanych zasadach pisania CV jest bardzo przydatna. Nikt przecież nie chce łamać określonych reguł i ryzykować tym samym niepowodzenie podczas rekrutacji. Skąd się jednak wzięły owe niepisane zasady? Czy dalej obowiązują?

Wybieraj świadomie, czyli kiedy odrzucić ofertę pracy

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy każdy kandydat, który otrzyma informację o przyjęciu do pracy powinien, niejako z definicji, cieszyć się z otrzymanej szansy. Są jednak sytuacje, gdzie warto się poważnie zastanowić, a nawet zrezygnować z propozycji.

5 pytań rekrutera, na które warto przygotować odpowiedź

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej walczysz o pokazanie siebie z jak najlepszej strony. Nieważne na jaki typ rekrutera trafisz - możesz być pewien, że zada Ci on z pozoru proste pytania, które mogą skutecznie zbić Cię z tropu. By nie dać się zaskoczyć – przygotuj odpowiedzi na te najbardziej popularne.

Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy szef, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie każdy z nas jest jednak na taką zmianę gotowy.

Inwestuj w siebie, czyli zawodowe postanowienia na 2015 r.

Zbliżający się Nowy Rok to dla większości z nas moment refleksji nad życiem zawodowym. Kolejne 365 dni może przynieść wiele sukcesów na tym polu pod warunkiem jednak, że obrane cele będą realne, a co najważniejsze - konsekwentnie realizowane.

Dni Kariery – edycja jesienna 2014. Dział Współpracy z Otoczeniem SGH – partnerem merytorycznym!

W dniach 20-21 października br. na Auli Spadochronowej SGH odbyła się jesienna edycja Dni Kariery. Organizatorem tego wydarzenia był AIESEC - globalna organizacja studencka. Impreza ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze stronu nie tylko studentów naszej uczelni, lecz także ochoczo wzięli w niej udział studenci i absolwenci innych warszawskich uczelni (Politechnika Warszawska, WAT, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski). Nadrzędnym celem Dni Kariery jest stworzenie szansy i przestrzeni do bezpośredniego kontaktu studentów z pracodawcami. Dzięki czemu, jak piszą na swej stronie internetowej organizatorzy, buduje się most pomiędzy światem biznesu a społecznością akademicką, co sprzyja przedsiębiorczości i jest przejawem odpowiedzialnego, proaktywnego podejścia młodych ludzi do dzisiejszego, niełatwego rynku pracy.

Targi Pracy – jak przygotować się do spotkania z pracodawcą?

Jesień to czas, gdy myślimy o zmianie pracy lub w przypadku studentów i absolwentów - znalezieniu dobrego stażu czy praktyk. W takiej sytuacji warto wybrać się na targi pracy. Ich oferta jest na tyle bogata, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego wydarzenia. Tylko wtedy przyniesie ono wymierne korzyści.

Kreatywne CV – zaskocz rekrutera pomysłowością

Praktyka pokazuje, że rekruter poświęca zaledwie 10 sekund na każdy życiorys. To niewiele czasu, aby CV wywarło pozytywny efekt na przyszłym pracodawcy. Warto więc stworzyć dokument, który z jednej strony będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy, ale z drugiej będzie nosił rys indywidualizmu i pomysłowości. To cecha, która przydaje się w każdej pracy.

Grywalizacja – jak wygrać grę o etat?

Według raportu Game Industry Trends z 2012 roku ponad 77% badanych przyznaje, że grała kiedyś w jakąkolwiek grę elektroniczną, a blisko 30% respondentów poświęca im od 1 do 5 godzin tygodniowo. Rola grywalizacji zyskuje więc na coraz większej popularności, a postęp technologiczny pozwala wykorzystać ją także podczas procesu pozyskania pracowników.

Idealna praca – a co, jeśli nie?

Znalezienie wymarzonej pracy to cel każdego kandydata. Jednak nawet, gdy wydaje się, że otrzymaliśmy upragnioną posadę - rzeczywistość potrafi rozczarować. Nie zawsze nowe stanowisko oznacza długą i udaną karierę w danej firmie. Czasem należy zdecydować, czy nie odejść z miejsca, które już na starcie nas rozczarowało. Jak ruszyć dalej po rezygnacji z pracy, która nie okazała się tą jedyną?

Oswoić Assessment Centre

O tym, że proces rekrutacji i selekcji jest stresujący mówić nikomu nie trzeba. Warto jednak powiedzieć o tym co zrobić, aby ten stres minimalizować. Jedną z najskuteczniejszych form w tym zakresie jest zadaniowe podejście do sytuacji problemowej, polegające na jak najlepszym poznaniu i oswojeniu stresora.

Tajna broń rekrutera – o wirtualnych formach poszukiwania pracowników

Rozmowa kwalifikacyjna to wciąż najczęściej stosowana metoda sprawdzenia kandydata. Jednak coraz częściej tradycyjne spotkania zastępują nowoczesne ich formy – rekrutacja przez telefon lub videokonferencja. Dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować.

Wakacyjna praca dla studenta

Jak wynika z badania Deloitte z 2013 roku, ponad 75% badanych studentów ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe w postaci praktyk lub stażu związanych z kierunkiem studiów, a prawie 95% z nich uznało je za użyteczne. Każda praca jest szansą na rozwijanie podstawowych kwalifikacji zawodowych, takich jak umiejętność pracy w zespole. Ekspert portalu monsterpolska.pl doradza jak znaleźć wartościowe zajęcie na wakacje i wykorzystać je w późniejszych poszukiwaniach stałej pracy zawodowej.

Pierwsza praca krok po kroku

Rynek pracy oferuje wiele możliwości. Osoby, które dopiero na niego wkraczają, zmierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednak tylko od nich zależy czy umiejętnie wykorzystają swoją szansę. Po pierwsze, kluczowa jest decyzja o wyborze drogi zawodowej, która uwzględnia zainteresowania i umiejętności. Młodzi kandydaci muszą również pamiętać, że niekoniecznie powinni przyjmować pierwszą ofertę. Radzi, jak wybrać mądrze i świadomie zaplanować swoją karierę.

Kariera w korporacji - od managera do mentora

Wybór ścieżki kariery zawodowej jest kwestią skomplikowaną. Szczegółowe kompetencje wymagane na danym stanowisku i zakres obowiązków można często poznać dopiero w praktyce. Na szczęście zmiana kierunku życia zawodowego zawsze jest możliwa, a największe firmy dają swoim pracownikom różne opcje rozwoju. Czasami warto skorzystać z tych mniej standardowych. Małgorzata Majewska ekspert portalu monsterpolska.pl - radzi jak znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Brand yourself – wyróżnij się w internecie i zwiększ swoje szanse na rynku pracy!

Coraz częściej rekruterzy zarówno tych dużych, jak i mniejszych firm, zanim zatrudnią nowego pracownika, analizują jego reputację w internecie. Wykorzystaj to i stwórz swoją e-markę, dzięki której pokażesz, że to właśnie ty jesteś tym najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko.

Wizerunek kandydata na portalach społecznościowych

W mediach społecznościowych powinniśmy zachowywać się tak, jak na ulicy – radzi dr Maria Buszman-Witańska.

Syndrom „Szukam Pracy”

Szukasz pracy? A ja się pytam: no i co z tego?

Dyskryminacja przy rekrutacji? – poznaj swoje prawa!

Już podczas procesu rekrutacji możemy się spotkać z nieuczciwym i nieetycznym zachowaniem ze strony potencjalnego pracodawcy.