Sobota, 19 września 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Wiadomości / Projekty i konkursy / Studencie, do you speak English? Trwa globalne badanie kompetencji językowych EF

Studencie, do you speak English? Trwa globalne badanie kompetencji językowych EF

Język angielski to dziś podstawa. Jego znajomość wśród studentów wydaje się wręcz oczywista. Czy jednak rzeczywiście tak jest? I jak w takim razie prezentują się polscy studenci na tle reszty świata? Odpowiedzi na te pytania szuka międzynarodowa firma specjalizująca się w organizacji zagranicznych kursów językowych, EF Education First.

Pierwsze badanie znajomości języka angielskiego przedstawicieli różnych państw przeprowadzone przez EF Education First spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zarówno mediów, jak i osób prywatnych. Jak pokazały jego wyniki, w znajomości języka angielskiego prym wiodą mieszkańcy państw skandynawskich, a na ich czele stoją Szwedzi. Okazało się także, że Polacy nie pozostają daleko w tyle, gdyż plasują się na wysokim, 10 miejscu (www.ef.pl/epi).

- Nie da się ukryć, że Polacy świetnie radzą sobie z angielskim – twierdzi Barbara Zach, dyrektor zarządzający polskim oddziałem EF. Badanie EF, English Proficiency Index, pokazało nie tylko, że znajomość języków obcych różni się pomiędzy poszczególnymi państwami, ale też wewnątrz nich samych. Zauważono bowiem, że kompetencje językowe są zależne od wieku, płci i wykonywanego zawodu.

Choć można by się spodziewać, że najlepszą znajomością języków obcych mogą się pochwalić studenci, analiza danych uzyskanych przez EF pokazuje, że językiem angielskim najlepiej posługują się osoby po trzydzieste. Są to więc osoby pracujące, najczęściej zajmujące stanowiska samodzielnych specjalistów. – Warto dodać, że osoby te często same decydują się na rozwijanie swoich kompetencji językowych – mówi Barbara Zach. – Niejednokrotnie motywacją jest tu kariera zawodowa.

Specjaliści wskazują jednak, że ogromne znaczenie w edukacji językowej ma system szkolnictwa. Jego efekty zaś są najbardziej widoczne wśród studentów. Dlatego też EF Education Frist rozpoczął kolejne badanie, tym razem wśród osób studiujących na uczelniach wyższych. Tym samym będzie można sprawdzić efektywność systemów edukacji w różnych krajach, gdyż nie da się ukryć, że uczniowie swoje doświadczenia z językiem nierzadko ograniczają jedynie do zajęć w szkole.

- Szczerze zachęcam polskich studentów do udziału w naszym badaniu – zaprasza Barbara Zach. – Dzięki temu nie tylko będą mogli stanąć w szranki ze studentami z całego świata, ale też uzyskają profesjonalną ocenę swoich umiejętności językowych.

Badanie EF polega na rozwiązaniu testu on-line, który jest dostępny na stronie www.ef.pl/epis. Po udzieleniu odpowiedzi na 70 pytań, uczestnik badania otrzyma informację na temat swoich umiejętności językowych, wyrażoną w uznawanej na świecie skali Rady Europy.


EF EDUCATION FIRST. To największa organizacja edukacyjna oferująca zagraniczne kursy językowe oraz naukę siedmiu języków obcych we własnych, międzynarodowych szkołach zlokalizowanych w najpiękniejszych miejscach na całym świecie. Szkoły EF współpracują oraz posiadają akredytacje najbardziej prestiżowych instytutów naukowych i organizacji edukacyjnych (British Council, Hult International Business School, ARELS, ACCET, Southern New Hampshire University). EF specjalizuje się w organizacji zagranicznych kursów językowych, programów akademickich, podróży językowych oraz wymian kulturowych. 45-letnie doświadczenie EF zaowocowało opracowaniem autorskiego programu EF Efekta™ System. Jest on jedną z najbardziej zaawansowanych metod nauki języka angielskiego, który łączy nauczanie indywidualne z najnowszą technologią interaktywną. Więcej informacji na www.ef.pl. Przedstawicielem firmy w Polsce jest EF Education sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.