Sobota, 19 września 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Wiadomości / Własna działalność gospodarcza / Firmy naszych absolwentów i studentów / Pomysł absolwenta SGH wśród najbardziej obiecujących startupów high-tech

Pomysł absolwenta SGH wśród najbardziej obiecujących startupów high-tech

Visuu - firma założona przez absolwenta Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - znalazła się wśród 10 najbardziej obiecujących startupów high-tech z Europy Środkowej według South Moravian Innovation Centre z Brna. Pomysł na biznes to platforma obiegu dokumentów zeskanowanych smartfonem. A zaczynali od mobilnego translatora...

"Początki firmy sięgają wakacji dwa lata temu" - opowiada  Wojtek Mikucki, który rozwija ją razem z Piotrem Trentowskim, absolwentem Politechniki Warszawskiej, oraz kilkuosobowym zespołem. "W północnej Finlandii miałem problem ze zrozumieniem instrukcji samoobsługowej stacji benzynowej. Pomyślałem, że przydałaby się technologia wykrywania tekstu, którą można by wykorzystać w aplikacji mobilnego tłumacza" - wspomina. Zaprosił do współpracy kolegę z Politechniki Warszawskiej, który programował zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu. 

Dofinansować projekt zgodził się krakowski fundusz inwestycyjny Innovation Nest. "Dzięki wsparciu funduszu mieliśmy okazję skonfrontować nasz projekt ze standardami Doliny Krzemowej" - tłumaczy Wojtek Mikucki. Pobyt w USA pozwolił im inaczej spojrzeć na swoje przedsięwzięcie. "Zrozumieliśmy, że kluczem do sukcesu jest stworzenie platformy, która stałaby się dla klientów podstawą innowacji, na poziomie modelu biznesowego. Żeby to osiągnąć, musieliśmy się zmienić" - mówi Mikucki, który w SGH kończył kierunek metody ilościowe z ekonomii i systemy informacyjne, a na Politechnice Warszawskiej informatykę.

visuu

Po sześciu miesiącach istnienia Visuu zmienił się z wirtualnego tłumacza w czasie rzeczywistym w platformę obiegu dokumentów zeskanowanych telefonem komórkowym. Wkrótce użytkownik będzie mógł nie tylko tworzyć wysokiej jakości skany smartfonem, ale przede wszystkim w łatwy sposób je porządkować i dzielić się ze współpracownikami. Platforma będzie zintegrowana z najpopularniejszymi obecnie systemami cloudowymi.

"Z dostępnych nam badań rynkowych wynika, że cyfryzacja dokumentów pozwala średnio na sześciokrotne skrócenie czasu procesów biznesowych. A 80% procesów, które mogłyby być cyfrowe, nadal są oparte na dokumentach papierowych. Tutaj upatrujemy swojej niszy. Tym bardziej, że według badań 40% firm planuje zwiększyć inwestycje w mobilne narzędzia do zarządzania dokumentami" - podkreśla szef projektu.

Startup Visuu został ogłoszony jednym z 10 najbardziej obiecujących startupów powstałych w ostatnich miesiącach w Europie Środkowej. Zestawienie przygotował South Moravian Innovation Centre. Na liście dominują firmy z Czech, ale oprócz Visuu jest tam jeszcze jedna polska firma. BrandieGames produkuje aplikacje na smartfony w formie minigier, które mają pomóc dużym firmom w działaniach marketingowych. South Moravian Innovation centre - Jihomoravské inovační centrum (JIC) to inkubator przedsiębiorczości tworzony przez cztery uczelnie w Brnie i władze tego czeskiego miasta.

"Marzy mi się, żeby wyróżnienie, jakie otrzymała moja firma, było zachętą dla studentów SGH do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej" - mówi Wojtek Mikucki.

Kontakt: Wojtek Mikucki, Visuu, tel. 502576760, e-mail: w.mikucki@visuu.com