Sobota, 19 września 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Wiadomości / Praktyki i staże / Od nastolatka do menedżera. Z programów Microsoft w ostatnim roku skorzystało ponad 100 000 młodych osób

Od nastolatka do menedżera. Z programów Microsoft w ostatnim roku skorzystało ponad 100 000 młodych osób

Marcin Bartoszuk ma 28 lat i od 5 lat jest współwłaścicielem firmy DevCore.NET. Zanim osiągnął biznesowy sukces wielokrotnie brał udział w rożnego rodzaju inicjatywach skierowanych do uczniów i studentów. Cztery edycje Imagine Cup i członkostwo w Microsoft Student Partners Community to tylko wybrane projekty, które pozwoliły mu świetnie odnaleźć się na rynku pracy.

Microsoft pomaga młodym ludziom wykorzystać ich potencjał i energię tworząc dla nich liczne programy oraz udzielając im wsparcia. Dzięki projektom tylko w tym roku 100 000 młodych osób w Polsce mogło czerpać benefity i zdobywać cenne doświadczenie, które być może w przyszłości doprowadzi ich do założenia własnej firmy.

Według szacunków Komisji Europejskiej, do 2015 roku w sektorach technologii informacyjnych w Unii Europejskiej będzie brakować 900 tys. wykwalifikowanych pracowników. Dzięki takim programom, jak te organizowane przez Microsoft, młodzi ludzie oprócz wykształcenia mogą także pochwalić się cennym doświadczeniem. Nowe kompetencje, osiągnięcia, referencje i sieć kontaktów mogą znacząco zwiększyć ich konkurencyjność na rynku pracy.  

 Potwierdza to przykład Marcina Bartoszuka, który tak opowiada o swoich początkach: „Przygodę z technologiami Microsoft zacząłem na studiach w akademickiej grupie .NET, gdzie po roku czynnego uczestnictwa zostałem Microsoft Student Partnerem. Program Microsoft Student Partner był dobrą mobilizacją do ciągłego poszerzania swojej wiedzy, pracy z zespołem ambitnych ludzi, a co za tym idzie, do zwiększania swojego doświadczenia. Dodatkowo dzięki programowi dowiedziałem się o konkursie Imagine Cup, w którym wzięliśmy udział z moim obecnym wspólnikiem. Konkurs poza dużą dawką wzrostu wiedzy technologicznej, doświadczenia związanego z prowadzeniem projektów oraz pracą w zespole, popchnął nas do założenia swojej własnej firmy – DevCore.NET, w której działamy i którą rozwijamy do dnia dzisiejszego.”

Microsoft jest organizatorem projektów skierowanych do miłośników nowych technologii w różnym wieku. „Osoby zainteresowane nowymi technologiami mogą korzystać z naszych programów począwszy od wczesnych lat edukacji aż po założenie własnego startupu. Chcemy ułatwiać im dostęp do najnowszych technologii, znajomości trendów rynkowych i zdobywania praktycznej wiedzy z zakresu IT, między innymi dzięki takim inicjatywom jak Imagine Cup czy praktyki w polskim oddziale Microsoft, a także w centrali firmy w Redmond. Dla nas ta współpraca również oznacza liczne korzyści, gdyż przyczyniamy się do powstawania innowacyjnych produktów, a także do wzrostu kwalifikacji specjalistów z branży IT” – mówi Rafał Albin, Dyrektor Działu Nowych Technologii (Developer & Platform Group) w polskim oddziale Microsoft.

Wśród programów organizowanych przez Microsoft znajdują się:

Dla studentów

Imagine Cup

W tym roku największy światowy konkurs technologiczny dla studentów zyskał nowy kształt.

Jest to już 11. edycja międzynarodowej olimpiady technologicznej, która inspiruje młodzież, rozwija kreatywność i promuje innowacje. Z okazji rozpoczęcia kolejnej dekady Imagine Cup, Microsoft odświeżył formułę wprowadzając nowe kategorie konkursowe – Projekty Społeczne (World Citizenship), Gry (Games) oraz Innowacje (Innovation). Znacząco wzrosła także wartość puli nagród, która wynosi w tym roku 300 000 USD, czyli ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji. Polscy studenci reprezentujący rekordowo 43 uczelnie zgłosili ponad 100 projektów. Nasz kraj na tegorocznych finałach w Rosji reprezentować będzie zespół TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Więcej o wynikach polskich finałów można przeczytać pod linkiem informacja prasowa z krajowych finałów Imagine Cup 2013.

IT Academic Day

W ramach tego przedsięwzięcia na terenie całego kraju odbywają się konferencje, których uczestnicy mogą zapoznać się z najnowszymi dokonaniami Microsoft w obszarze programowania, wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i bezpośrednio spotkać się z pracownikami firmy. Tylko w pierwszym semestrze odbyło się 30 spotkań, w których wzięło udział ponad 8 500 uczestników. Dzięki transmisji online największym wydarzeniem było spotkanie w Rzeszowie, które zgromadziło 600 uczestników na miejscu i aż 900 osób online.

Praktyki studenckie

To niepowtarzalna okazja dla studentów, aby podczas stażów w Microsoft zapoznać się z kulturą i organizacją tej światowej firmy, rozwinąć swoje umiejętności w pracy nad ciekawymi projektami oraz skonfrontować wyobrażenia i oczekiwania związane z karierą w najatrakcyjniejszych oraz najbardziej wymagających przedsiębiorstwach branży technologicznej. W tym roku akademickim do programu praktyk przystąpiło ponad 200 osób. Polscy studenci mają możliwość aplikowania na praktyki zagraniczne w różnych oddziałach Microsoft poprzez stronę www.microsoft.com/university .

„W ubiegłym roku spędziłem 6 miesięcy na praktykach w Microsoft European Development Centre w Dublinie, gdzie miałem okazję pracować nad najnowszym wydaniem pakietu Office. Podczas praktyk poznałem najnowsze technologie i produkty, a także pracowałem nad funkcjonalnościami wykorzystywanymi codziennie przez miliony użytkowników. Udział w praktykach jest najlepszym sposobem, żeby poznać Microsoft od środka i nawiązać wartościowe kontakty. Teraz szykuję się do wyjazdu do Redmond, gdzie będę przez wakacje pracował w zespole Data Platform Engineering System nad produktem SQL Server.” – powiedział Paweł Lipiec, Student wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Dużą popularnością cieszy się także program praktyk studenckich organizowany przez polski oddział Microsoft. W tym roku studenci mają możliwość odbywania praktyk w obszarze Windows 8, Windows Phone, Windows 8 Design, marketing i wiele innych. Praktyki studenckie Microsoft to szansa nie tylko na zdobywanie doświadczenia już w trakcie studiów, ale także na odbycie ciekawych szkoleń, otrzymanie najlepszej pomocy technicznej przy pisaniu aplikacji, wsparcie przy budowaniu ścieżki kariery oraz zdobycie referencji i zaświadczeń na uczelnię. W tym roku studenci w ramach praktyk w polskim oddziale Microsoft przygotowali ponad 120 aplikacji na platformę Windows. Aktualne oferty praktyk pojawiają się na stronie: www.microsoft.com/pl-pl/student/praktyki. W tym roku Microsoft planuje także letnie praktyki stacjonarne w polskim biurze dla 30 osób.

Student Partner Program

Jest programem skupiającym studentów, organizujących społeczność entuzjastów technologii Microsoft. Udział w nim stwarza okazję do spotkań z najlepszymi menedżerami i programistami firmy, umożliwia pracę przy realizacji różnorodnych projektów oraz poszerzenie kwalifikacji – dzięki szkoleniom organizowanym przez firmę – w dziedzinie zarządzania, prezentacji i metod przekazywania wiedzy. W Polsce działa 48 grup studenckich (Grupy.NET i IT. Grupy .Net i IT), które prowadzone są przez Microsoft Student Partnerów. Grupy mają zapewnione wsparcie ze strony Microsoft, a ścisła współpraca z firmą umożliwia im dostęp do fachowej literatury, profesjonalnych narzędzi oraz najnowszych urządzeń mobilnych. Każda z grup zrzesza średnio, w zależności od ośrodka, od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Uczestnicy Grup Studenckich mają dostęp do szkoleń ze wszystkich technologii Microsoft poczynając od podstaw programowania, a kończąc na skomplikowanych rozwiązaniach chmurowych. Rezultaty ostatniej edycji tego programu to: 934 spotkań, 20 tys. uczestników, 600 aplikacji powstałych na Windows 8.

DreamSpark Premium

W ramach tej oferty istnieje możliwość uzyskania przez studentów bezpłatnej licencji do korzystania z oprogramowania, narzędzi technologicznych oraz najnowszych systemów Microsoft. Warunkiem jest jedynie weryfikacja statusu akademickiego. W ostatnim roku akademickim w DreamSpark Premium odnotowano pobranie 422 tys. licencji i obecność 516 wydziałów naukowych.

Dla wykładowców

Microsoft IT Academy

Program wspiera instytucje edukacyjne na całym świecie w kształceniu studentów w dziedzinie IT. Program umożliwia prowadzenie przez Uczelnie autoryzowanych szkoleń informatycznych dla studentów i pracowników. Uczelnia przystępująca do programu uzyskuje dostęp do oprogramowania i materiałów szkoleniowych firmy Microsoft, które umożliwiają zdobycie międzynarodowych certyfikatów. Uczestnicy programu mogą również korzystać z szeregu zniżek dostępnych w programie. W ciągu ostatnich dwóch sezonów przeprowadzono w ramach tego programu 24 szkolenia z udziałem 170 wykładowców z 80 Wydziałów. W oparciu o technologie Microsoft na polskich uczelniach tylko w zeszłym roku z zajęć skorzystało 45 000 studentów na 3300 zajęciach. Ponad 30 Wydziałów w mijającym roku akademickim wprowadziło zajęcia w oparciu o rozwiązania chmurowe – Windows Azure. Studenci na 6 miesięcy, a wykładowcy 12 miesięcy otrzymują dostęp do wszystkich najważniejszych zasobów platformy. W tym roku Microsoft uruchomił program dla 20 uczelni na całym świecie umożliwiający dostęp do platformy Windows Azure, tabletów z Windows 8 oraz ekskluzywnych materiałów dydaktycznych. Do programu zakwalifikowały się 2 polskie Uczelnie – Uniwersytet Gdański i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. W tym roku akademickim odbyły się także dwa konkursy dla Wydziałów na stworzenie aplikacji na Windows Phone przez studentów. Zdobywcami atrakcyjnych nagród – mobilnych laboratoriów – zostało 6 uczelni: Uniwersytet Gdański, Politechnika Wrocławska, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Jagielloński oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

Faculty connection

Propozycja dla wykładowców i pracowników naukowych, którzy za pośrednictwem Internetu mają dostęp do najnowszych i najwyższej jakości materiałów edukacyjnych, dydaktycznych, programistycznych, publikacji naukowych, opracowań, instruktaży, itd. W ubiegłym roku akademickim z  portalu Faculty Connection skorzystało 280 wykładowców, którzy pobrali 4026 różnych materiałów i wzbogacili zasoby o 14 polskich podręczników.

Zapraszamy wszystkich wykładowców i studentów wydziałów informatycznych do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej Microsoft. Zachęcamy również do śledzenia strony internetowej polskiego biura firmy, na której systematycznie pojawiają się informacje dotyczące prowadzonych projektów: http://www.microsoft.com/poland/edukacja.

Informacje o firmie:

Microsoft jest liderem branży nowych technologii – dostawcą produktów i usług dla konsumentów oraz klientów instytucjonalnych i komercyjnych.  Wśród sztandarowych produktów oferowanych przez Microsoft jest system operacyjny Windows. Jego najnowsza wersja – Windows 8 to pierwszy w pełni dotykowy system operacyjny Windows, który działa na klasycznych komputerach, ale także urządzeniach z ekranami dotykowymi, w tym również na tabletach. Wraz z premierą Windows 8 Microsoft wprowadził na rynek również pierwszy komputer sygnowany własnym logo – Microsoft Surface. System operacyjny Windows dostępny jest również  w wersjach na platformę mobilną – Windows Phone oraz platformę serwerową – Windows Server. Kluczową pozycję w portfolio Microsoftu zajmuje również Microsoft Office, powszechnie używany zestaw aplikacji wspierających komunikację i produktywność. Ponadto w ofercie spółki znajdują się również rozwiązania wspierające zarządzanie z rodziny Microsoft Dynamics. 

Microsoft jest również liderem w zakresie rozwiązań dostarczanych w formie usług w modelu cloud computing, i jako jedyny dostawca posiada w pełni kompleksową ofertę zarówno aplikacji, infrastruktury, jak i platformy programistycznej w formie usług w chmurze obliczeniowej. Rozwiązania chmurowe oferowane przez Microsoft mogą być dostarczane klientom w modelu chmury publicznej, jak np. usługa Office 365 czy Windows Azure, ale również w modelach chmury prywatnej oraz hybrydowej, która jest połączeniem obu poprzednich modeli dostosowanym do potrzeb klienta.

Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. W swoich filiach na całym świecie Microsoft zatrudnia blisko 90 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym ponad 300 osób w Polsce.

Zapraszamy do odwiedzenia polskiej strony firmy Microsoft pod adresem: http://www.microsoft.com/poland lub kontaktu z Centrum Obsługi Klienta Microsoft pod numerem 0 801 802 000 (opłata według stawek Twojego operatora).

 

Dodatkowych informacji udzielą:

Agnieszka Dziedzic
Microsoft Sp. z o.o.    
Al. Jerozolimskie 195 A        
02-222 Warszawa
tel. 22 594 10 00
fax 22 594 10 02    
e-mail: adziedzi@microsoft.com

Joanna Frąckowiak
Microsoft Sp. z o.o.              
Al. Jerozolimskie 195 A        
02-222 Warszawa
tel. 22 594 10 00
fax 22 594 10 02    
e-mail: joannafr@microsoft.com

Anna Klimczuk
Microsoft Sp. z o.o.              
Al. Jerozolimskie 195 A        
02-222 Warszawa
tel. 22 594 12 90
fax 22 594 10 02    
e-mail: v-anszte@microsoft.com
 
Marek Zaleski
Microsoft Sp. z o.o.              
tel. 594 15 43
fax 22 594 10 02
kom. +48 505 191 543
e-mail: b-mazale@microsoft.com