Sobota, 19 września 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Wiadomości / Praktyki i staże / AKADEMIA MŁODYCH DYPLOMATÓW

AKADEMIA MŁODYCH DYPLOMATÓW

Akademia Młodych Dyplomatów (AMD) jest pierwszym w Polsce i unikatowym programem szkoleniowym Europejskiej Akademii Dyplomacji przygotowującym studentów ostatnich lat studiów oraz młodych absolwentów do rekrutacji do polskiej służby zagranicznej, polskiej służby cywilnej oraz instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych. W ramach elitarnego programu słuchacze mają okazję zapoznać się zarówno z procedurą konkursową obowiązującą w poszczególnych instytucjach, jak i z praktycznym wymiarem pracy w wybranych przez siebie zawodach.

Program gwarantuje zdobycie wiedzy i doświadczenia, którego nie oferuje żaden z kierunków studiów dostępnych na uczelniach wyższych. W ramach programu studenci biorą aktywny udział w spotkaniach z osobami piastującymi wysokie stanowiska w najważniejszych instytucjach państwowych i międzynarodowych, także z autorytetami w dziedzinie polityki i dyplomacji. Bezpośrednio od ekspertów czerpią wiedzę dotyczącą praktycznych umiejętności, niezbędnych w pracy w środowisku międzynarodowym.

Od 2004 roku w poprzednich siedmiu edycjach Akademię Młodych Dyplomatów ukończyło ponad 1400 absolwentów, z których wielu pracuje obecnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, instytucjach Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych. 

W ramach AMD studenci spotykają się z osobistościami świata dyplomacji, np. w 2010 r. z Dr. Javierem Solaną, b. Szefem dyplomacji Unii Europejskiej. W poprzednich edycjach gośćmi programu byli m.in. Prezydent Valdas Adamkus, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Zbigniew Brzeziński, prof. Norman Davies, prof. Danuta Hübner, prof. Grzegorz W. Kołodko, Prezydent Aleksander Kwaśniewski, Dr. Aleksandr Milinkiewicz, Prezydent Lech Wałęsa.

W 2011 roku w uroczystej inauguracji VIII edycji Akademii Młodych Dyplomatów (26 listopada 2011 r.) gościem honorowym będzie Dr. Bernard Kouchner, b. minister spraw zagranicznych Republiki Francuskiej oraz współzałożyciel uhonorowanej Pokojową Nagrodą Nobla organizacji "Lekarze bez Granic".

METODYKA ZAJĘĆ

Program AMD składa się z 10 spotkań. Podzielony jest na 7 dwudniowych, comiesięcznych zjazdów w Warszawie, w trakcie których uczestnicy szkoleni są przez najwybitniejszych polskich i zagranicznych specjalistów z dziedziny stosunków międzynarodowych i dyplomacji, sesji wyjazdowej do Lublina, uroczystości inauguracji oraz uroczystości rozdania dyplomów.

Zjazdy są uzupełnione piątkowymi wizytami studyjnymi w placówkach dyplomatycznych państw akredytowanych w Polsce.

Zjazdy obejmują następujące elementy:

1) Spotkania z politykami oraz urzędnikami najwyższego szczebla

2) Grupy specjalizacyjne (Służba zagraniczna / Dyplomacja Unii Europejskiej / Organizacje międzynarodowe)

3) Warsztaty:

a) „Sztuka Komunikacji” (Praca z mediami / Komunikowanie Międzynarodowe / Tworzenie wizerunku Polski).

b) „Laboratorium Dyplomacji” ( „Savoir - vivre” / „Protokół i korespondencja dyplomatyczna” / „Wystąpienia publiczne”).

Warsztaty te odbywają się w systemie rotacyjnym i umożliwiają studentom uczestnictwo  w każdym z nich

4) Dni Narodowe - to okazja do spotkania z szefami placówek państw akredytowanych w Polsce, poznania kultury oraz degustacji potraw charakterystycznych dla kraju, którego dzień świętujemy.

 

Począwszy od roku akademickiego 2009/2010 jeden ze zjazdów składa się całkowicie z zajęć praktycznych, poszerzających wiedzę nabytą w ramach bloków „Dyplomacja” oraz „Komunikacja”. Uczestnik ma możliwość wyboru dwóch spośród sześciu warsztatów. Do proponowanych zajęć należą: kulisy pracy z mediami, wystąpienia przed kamerą, emisja głosu, bezpieczeństwo informacji w dyplomacji, organizacja przyjęcia dyplomatycznego, negocjacje w dyplomacji.

ZAJĘCIA FAKULTATYWNE

Oprócz comiesięcznych zjazdów studenci mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych spotkaniach organizowanych podczas tygodnia:

●   Wizyta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

●   Wizyta w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

●   Wizyta w Krajowej Szkole Administracji Publicznej

●   Wizyty w ambasadach państw trzecich w Warszawie

●   Wizyty w organizacjach zajmujących się pomocą humanitarną

DODATKOWE KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z UDZIAŁU W PROGRAMIE

●   Konto Internetowe - studenci otrzymują swoje własne konto w domenie diplomats.pl, na które wysyłane są materiały szkoleniowe oraz bieżące informacje dotyczące zjazdów.

●   Biuro Karier - w trakcie programu studenci mają dostęp do specjalistycznego biura karier, w którym znajdują się oferty ciekawych praktyk i staży w różnych instytucjach, organizacjach i firmach w Polsce i zagranicą.

●   Forum Internetowe - dla każdej edycji AMD dostępne jest forum internetowe, gwarantujące dodatkowy kanał komunikacji pomiędzy studentami oraz koordynatorami programu.