Czwartek, 24 września 2020 r.

Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sections

Personal tools

Jesteś w: Start / Wiadomości / Ochrona przed hejtem czy cenzura? Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie? Zapraszamy na debatę!

Ochrona przed hejtem czy cenzura? Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie? Zapraszamy na debatę!

Instytut Spraw Publicznych oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają na kolejną dyskusję z cyklu „Pytania o Europę” - 23 marca br.

REJESTRACJA

Walka z mową nienawiści w sieci staje się coraz większą koniecznością. Personalne ataki i brutalizacja języka debaty publicznej sprawiają, że coraz częściej postulowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. W styczniu w życie weszła niemiecka ustawa, która nakazuje mediom społecznościowym szybkie usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone i uznane następnie jako siejące nienawiść. Krytycy tego rozwiązania podnoszą jednak, że stanowi ona zagrożenie dla wolności słowa. Na poziomie europejskim firmy IT zobowiązały się przestrzegać podobnych obostrzeń, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują.

Zapraszamy na debatę, podczas której porozmawiamy, na ile te rozwiązania sprawdzają się, czy potrzebne są mocniejsze środki oraz czy jest to właściwa odpowiedź na rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści w mediach społecznościowych. Czy mieści się ona w standardach ochrony wolności słowa? W ubiegłym roku tematem tym zajmował się Parlament Europejski. Niektórzy posłowie chcieli wezwać Komisję, żeby przygotowała inicjatywę legislacyjną w tej sprawie na poziomie europejskim. Czy jest ona potrzebna?

Spotkanie otworzą:
Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

W dyskusji udział wezmą:
Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Christina Kampmann (Niemcy), posłanka do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, rzeczniczka Komisji ds. Cyfryzacji i Innowacji
Dorota Głowacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Larry Olomofe, doradca Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), OBWE

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

REJESTRACJA